Skip to content Skip to footer

Wiaty ogrodowe – dlaczego warto mieć je obok domu?

Wiaty ogrodowe mają szerokie zastosowanie i są sposobem na efektywne zagospodarowanie miejsca wokół domu. Dlatego wiele osób decyduje się na ich budowę na swojej posesji.

Zastosowanie i zalety wiat ogrodowych

Wiaty ogrodowe nie muszą być tylko miejscem na postawie pod nimi samochodu lub innego pojazdu. Równie dobre sprawdzają się np. jako przenośna drewutnia lub miejsce, gdzie można usiąść podczas deszczu i urządzić grilla w gronie znajomych lub rodziny.

Dla wielu osób budowa wiaty ogrodowej jest bardziej praktycznym rozwiązaniem niż budowa np. zabudowanej altany, która nie daje możliwości wjechania pod nią np. samochodem. Wiata może pełnić różne funkcje i to m.in. przemawia za jej atrakcyjnością dla domowników i gości.

Funkcjonalnie i estetycznie…

Wiaty stanowią połączenie funkcjonalności i wysokiej estetyki. W praktyce bowiem to, jak będą ostatecznie wyglądać zależy tylko od wyobraźni. Można je malować na dowolny odcień lub np. podkreślać naturalne odcienie drewna, co również jest bardzo atrakcyjne i często wybierane.

Wiaty, podobnie jak np. altany stanowią idealne miejsce do odpoczynku w okresie letnim. Nie przeszkadza w tym nawet padający deszcz, przed którym skutecznie chroni dach nad wiatą.

Rodzaje wiat w ogrodzie oraz ich zastosowanie

Z uwagi na zastosowanie i przeznaczenie można podzielić wiaty na różne rodzaje. Do najbardziej popularnych zalicza się m.in. wiaty wypoczynkowe, które są miejscem wypoczynku i relaksu. Innym rodzajem mogą być również wiaty gospodarcze, które są przeznaczone do przechowywania różnego rodzaju pojazdów, towarów, sprzętu stosowanego w okresie letnim w ogrodzie itp.

Popularnym rodzajem wiat, które buduje się w otoczeniu domu są też wiaty w formie drewutni, które sprawdzają się jako miejsce do przechowywania opału w okresie zimowym.

Zaletą wiat, które buduje się w otoczeniu domu jest minimum formalności, jakich wymaga ich postawienie. W praktyce, bowiem wiaty nie wymagają pozwolenia, co znacząco zmniejsza koszty inwestora i powoduje, że nie ma konieczności zatrudniania architekta. W samym zgłoszeniu należy zawrzeć podstawowe dane na temat wiaty i miejsca, w którym będzie się docelowo znajdować, a także dane konstrukcyjne i przewidywany czas trwania robót budowlanych i ich zakończenia.

Wiaty ogrodowe dostępne są w ofercie Megiw