Skip to content Skip to footer

Wady i zalety okien pcv

Jeśli by chcieć wybrać najpopularniejszy rodzaj stolarki okiennej na rynku, nie sposób wskazać inaczej, niż na okna z pcv. Materiał ten zdobył swoją ogromną popularność głównie dzięki bardzo atrakcyjnej cenie, lecz to tylko jedna z wielu jego zalet. Jakie są zatem wady i zalety okien z pcv? Czy warto je wybrać?

Zalety okien plastikowych

Nie da się ukryć tego, że największą zaletą okien plastikowych jest ich cena. Są nie tylko znacznie tańsze niż okna aluminiowe, lecz również bardzo popularna okna drewniane. Oprócz jednak bardzo atrakcyjnej ceny, okna tego typu cechują się również bardzo dobrymi właściwościami użytkowymi. Nie tylko nie wymagają konserwacji, tak jak okna drewniane, lecz także odporne są na uszkodzenia pochodzące od zbyt dużej wilgoci, czy też działania silnego nasłonecznienia. Okna tego typu są również bardzo wdzięczne w czyszczeniu. Na ogół każde zabrudzenie można po prostu wytrzeć wilgotną szmatką. Ogromną zaletą takich okien jest natomiast fakt, że można je produkować właściwie w dowolnych kształtach, formach i wielkościach. Powoduje to, że znacznie wzrasta ich uniwersalność, co ciężko jest powiedzieć o oknach z drewna.

Wady okien plastikowych

Czy okna plastikowe mają jakieś wady? W końcu taki materiał musi je mieć, choćby z powodu swojej bardzo niskiej ceny. Jak się okazuje, jest tak w istocie, lecz co najmniej kilka wad trudno uznać za duży problem. Zdecydowanie największym zarzutem w kierunku okien plastikowych jest ich bardzo słaba estetyka. To prawda, nie grzeszą one pięknem, lecz jedynie wtedy, gdy wybiera się je w wersji białej. A przecież to taki właśnie model kojarzy się głównie z oknami plastikowymi. Zapomina się jednak o tym, że modeli kolorystycznych jest o wiele więcej. Mało tego, na rynku spotkać można wersje, które zarówno kolorem, jak i fakturą niewiele się różnią od modeli drewnianych. Nieco innego charakteru wadą jest to, że takie okna są bardzo szczelne. Na ogół jest to zaletą, lecz w przypadku okien plastikowych szczelność jest tak wysoka, że gdy posiada się słabej jakości wentylację w pomieszczeniu, na szybach pojawiać się może skroplona woda, która spowoduje zawilgocenie pomieszczenia. Warto mieć to na uwadze, gdy chce się zdecydować na taki właśnie materiał stolarki okiennej.