Skip to content Skip to footer

Mini sauna w mieszkaniu

Wbrew pozorom nie musimy udawać się do salonu SPA, aby móc korzystać z sauny. Jeżeli posiadamy odłożonych kilka tysięcy złotych oraz odznaczamy się podstawowymi umiejętnościami technicznymi nic nie stoi na przeszkodzie, aby własnoręcznie dokonać montażu sauny w mieszkaniu. Na co należy zwrócić uwagę?

Odpowiednie miejsce dla sauny

Pierwszą rzeczą, nad którą powinniśmy się zastanowić jest odpowiednie miejsce. W praktyce jako przestrzeń dla sauny może posłużyć niemalże każde miejsce w mieszkaniu, o ile spełnia ono kilka podstawowych wymogów.

Jeżeli chcemy zamontować saunę klasyczną, czyli suchą miejsce musi posiadać odpowiednie przyłącze elektryczne. Z kolei w przypadku bardziej zaawansowanej sauny parowej wybrane przez nas miejsce musi posiadać również:

– przyłącze wodne,
– odpływ do kanalizacji,
– podłączenie do kanału wentylacyjnego,
– zasilanie elektryczne do generatora pary.

Odpowiednia wentylacja

Rzeczą, o której zapomina wiele osób decydujących się na samodzielny montaż sauny jest efektywna wentylacja. W przypadku niewielkich saun domowych dobrym rozwiązaniem może okazać się zwyczajna wentylacja grawitacyjna, czy też wentylowanie wnętrza kabiny poprzez otwierane drzwi. Należy się również upewnić, że powietrze, które dostało się z kabiny ma możliwość swobodnego przepływania w pomieszczeniu.

Pamiętajmy również że swobodny przepływ powietrza jest konieczny wokół samej kabiny. Oznacza to, że montując kabinę powinniśmy zachować przynajmniej kilku centymetrową przestrzeń między jej bokiem a ścianą. W przeciwnym wypadku może dojść do nadmiernego wzrostu temperatury i uszkodzenia zamontowanej przez nas sauny. Nie możemy dopuścić, aby temperatura wokół sauny wzrosła powyżej 35 stopni Celsjusza.

Niewielka przestrzeń i niewielki koszt

Wiele osób obawia się, że montaż sauny wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Chociaż jest to twierdzenie prawdziwe w większości przypadków, to nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości w przypadku niewielkich domowych saun. Jeżeli nasza mini sauna nie będzie zajmować więcej niż 2 mkw możemy założyć, iż koszt jest postawienia zamknie się w okolicach 7 lub 8 tysięcy złotych. Jeżeli jednak samodzielny montaż sauny przerasta nasze możliwości możemy skorzystać z oferty profesjonalnej firmy, które zajmie się projektowaniem, budową i montażem sauny.

Montaż saun oferuje firma Megiw.