Skip to content Skip to footer

Zastosowanie węglika spiekanego

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się węglik spiekany, który jest jednym z najważniejszych narzędziowych materiałów.

Czym są węgliki spiekane?

Proces produkcji węglików spiekanych jest dosyć skomplikowany, ale postaramy się go w dużym skrócie opisać. Najpierw materiał trzeba precyzyjnie zmielić, a później dodać do niego kobaltowy proszek, który będzie pełnił rolę spoiwa. Później wszystko jest mieszane w specjalnych maszynach. Powstała masa jest prasowana w odpowiednio dobranych matrycach, a na koniec wędruje do pieca, gdzie jest spiekana w temperaturze 1300 stopni Celsjusza. Najlepiej samemu udać się na skup węglika spiekanego i zobaczyć, jakie są ceny. Jako spoiwo występuje kobalt, ponieważ nie tworzy żadnych węglików jak nikiel. Kobalt jest też znacznie wytrzymalszy, dlatego ludzie chętniej go wykorzystują.

Właściwości węglików

Właściwości węglików są przede wszystkim uzależnione od składu chemicznego, wielkości ziaren oraz metody wytwarzania. W każdym województwie funkcjonuje Skup węglika spiekanego. Najlepiej wcześniej poczytać opinie w internecie na temat danego miejsca, żeby nie jechać na darmo. Konkurencja jest jednak duża, dlatego każdy skup stara się wyjść naprzeciwko oczekiwaniom klientów. Należy jednak mieć na uwadze, że węgliki spiekane są kruche i jest to ich prawdopodobnie największa wada.

Węglik wolframu

Wśród węglików najbardziej wytrzymały jest oczywiście węglik wolframu. Jest on też najmniej kruchy, dlatego wykorzystywany jest przy produkcji wierteł, frezów oraz innych narzędzi monolitycznych. Cena węglika spiekanego jest bardzo zróżnicowana i może się mocno wahać. Narzędzia produkowane na bazie węglika są nie tylko wytrzymałe, ale również twarde i odporne na ścieranie. To oznacza, że mogą służyć przez wiele lat w ciężkich warunkach. Jest to doskonały materiał do produkcji narzędzi oraz wierteł, a jego twardość wynosi 8,5 w skali Mohsa. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w tej samej skali twardość diamentu wynosi 10, więc różnica jest naprawdę niewielka. Właściwości węglików spiekanych są różnorodne, dlatego mogą być stosowane w przemyśle medycznym, wydobywczym, zbrojeniowym oraz chemicznym.