Skip to content Skip to footer

Kupujemy krzesła do biura

Praca przy biurku i komputerze, wykonywana przez długi czas na niewygodnym krześle biurowym, może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jak wybrać krzesło biurowe, aby spełniało wszelkie wymogi.

Czym się różni fotel biurowy od krzesła

Bardzo często zamiennie używa się określeń fotele biurowe i krzesła. Rzeczywiście, różnice między nimi są niewielkie. Fotele biurowe są meblem bardziej reprezentacyjnym, dlatego często wybierają je szefowie firm do swoich gabinetów. Zwykle pokryte są naturalną skórą lub szlachetną tkaniną. Fotele mają mniejszą możliwość dokładnego dopasowania, bo zwykle oparcie jest trwale związane z siedziskiem. Są za to bardzo wygodne. Z kolei krzesła biurowe mają dużą możliwość regulacji zarówno wysokości, jak i pochylenia oparcia. W lepszych modelach regulowane są też podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz podłokietniki.

Muszą być nie tylko wygodne

Dobre krzesło biurowe to podstawa przy pracy biurowej. Musi być nie tylko wygodne, ale także spełniać inne kryteria, ponieważ osoba pracujące spędza w nim długie godziny.Krzesła biurowe muszą być ergonomiczne, czyli musi dawać przy pracy jak największy komfort. Sprzyjają temu specjalnie wyprofilowane oparcie, wygodne siedzisko oraz podłokietniki. Dzięki temu nawet długie przebywanie w jednej pozycji na krześle nie będzie uciążliwe dla pracownika oraz nie będzie szkodziło jego zdrowiu.Obowiązkowa w krześle biurowym jest płynna regulacja wysokości siedziska. Umożliwia ona takie ustawienie wysokości, aby kolana i stopy były zgięte pod kątem prostym.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie

Kupując krzesła biurowe warto zwrócić uwagę na ich stabilność i łatwość przesuwania. Bardzo wygodne są te, które mają pięć ramion i kółka. Jeśli krzesło biurowe ma być przeznaczone do długotrwałej pracy, powinno być obowiązkowo wyposażone w regulowane podparcie lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Oparcie musi być też odpowiednio wyprofilowane i sięgać powyżej łopatek.Wybierając fotel biurowy większą uwagę zwraca się na jego wygląd, bowiem ma świadczyć o prestiżu osoby, która w nim zasiada. Zwykle nie spędza się zbyt dużo czasu przy pracach typowo biurowych czy komputerowych. Warto wybrać pokrycie z naturalnej skóry, która pozwala na lepszą wentylację.