Skip to content Skip to footer

Co to są płyny infuzyjne?

Kroplówki to codzienny widok na salach szpitalnych. Za ich pomocą pacjenci dostają płyny infuzyjne oraz leki. Dzięki temu proces leczenia jest skuteczniejszy i szybszy.

Czym są płyny infuzyjne?

Płyny infuzyjne to wodne roztwory substancji chemicznych, które podawane są w przypadku dużej utraty krwi, zaburzeń gospodarki elektrolitowej i kwasowo-zasadowej oraz w przypadku żywienia pozajelitowego. Płyny infuzyjne dzielimy na krystaloidy oraz koloidy.

Krystaloidy to płyny najczęściej stosowane, są powszechnie dostępne, nie wywołują reakcji uczuleniowych. Najczęściej stosowana jest sól fizjologiczna (0,9% roztwór wodny chlorku sodu), płyny elektrolitowe, płyn Ringera.

Koloidy to także roztwory wodne, ale związków wielocząsteczkowych. Mają mniejsze zastosowanie ponieważ mogą wywołać wstrząs anafilaktyczny. Z tego względu muszą być bardzo starannie dobierane. Tak jest np. w przypadku osocza.

Zastosowanie płynów infuzyjnych

Płyny infuzyjne stosowane są przede wszystkim w sytuacjach nagłych, kiedy nastąpił duży ubytek krwi, w wyniku wypadku lub operacji. Płyny infuzyjne stosowane są także w leczeniu chorób przewlekłych.

Możliwość precyzyjnego podawania płynów infuzyjnych znacząco wpływa na efekty leczenia i je przyśpiesza.

W niektórych przypadkach podawanie płynów infuzyjnych może przebiegać w warunkach domowych. Dotyczy to przede wszystkim chorób przewlekłych. W takim wypadku pielęgniarka udziela odpowiedniego instruktarzu.

Zalety płynów infuzyjnych

Płyny infuzyjne produkowane są w ścisłym reżimie sanitarnym i konfekcjonowane w plastikowe butelki przystosowane do bezpośredniego podłączenia do kroplówki lub pompy infuzyjnej. Dzięki temu ich podawanie jest bezpieczne dla pacjenta i dla pielęgniarek, nie ma niebezpieczeństwa dodatkowego zakażenia.

Dzięki kroplówkom płyny infuzyjne mogą być bardzo precyzyjnie podawane pacjentom. Pielęgniarka ustawia dawkowanie zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeszcze bardziej precyzyjna jest pompa infuzyjna, która w zależności od odczytanych parametrów automatycznie dozuje płyn w odpowiednich dawkach.

Bardzo często do płynów infuzyjnych dodawane są leki, oszczędza to pacjentowi dodatkowych wkłuć i wprowadza lek pozajelitowo, to oszczędza cały przewód pokarmowy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.