Skip to content Skip to footer

Kołdra puchowa czy syntetyczna?

Każdej doby spędzamy w łóżku kilka godzin. Warto więc zadbać o komfortowe warunki i wybrać pościel dostosowaną do naszych potrzeb. Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Kołdra 140×200 – z czego wykonane jest poszycie?

Materiał z którego wykonana jest kołdra wpływa na komfort wypoczynku w ciągu nocy. Naturalne poszycia często wykonuje się z bawełny, ze względu na jej właściwości. Pochłania wilgoć i zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza, dzięki czemu nie pocimy się podczas snu. Bawełnę przeważnie stosuje się w połączeniu z wypełnieniem puchowym.

Również poszycia z materiałów syntetycznych mają swoje zalety. Są bardzo trwałe i szybko schną, dzięki czemu kołdra 140×200 jest łatwa w utrzymaniu higieny. Te właściwości sprawiają, że np. mikrofibra świetnie sprawdza się w wariantach przeznaczonych dla osób ze skłonnością do alergii.

Wypełnienie – kołdra puchowa 140×200 czy syntetyczna?

Decydującą kwestią jest rodzaj wypełnienia kołdry. Spośród naturalnych materiałów stosuje się pierze i puch. Kołdra puchowa 140×200 będzie ciepła, a jednocześnie bardzo lekka i sprężysta. Na lato wybierajmy kołdry z mniejszą ilością wypełnienia, natomiast w sezonie zimowym sprawdzą się grubsze warianty. Naturalne wypełnienie bardzo dobrze odprowadza wilgoć, jednak może być uciążliwe w praniu.

Wypełnienia syntetyczne np. lateksowe zazwyczaj stosuje się w kołdrach hipoalergicznych. Są lekkie i szybko schną, zapewniając jednocześnie komfortową temperaturę. Możliwość wyprania kołdry w wysokiej temperaturze pozwala pozbyć się alergenów takich jak roztocza.

Odpowiednie dbanie o pościel przedłuży jej żywotność

I kołdry puchowe i te z wypełnieniem syntetycznym warto co jakiś czas przewietrzyć. Pranie raz w sezonie to minimum potrzebne do utrzymania higieny i komfortu snu. Co parę lat warto również wymienić kołdrę na nową.

W związku z powyższym, podczas zakupów warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta co do sposobu prania kołdry, by utrzymać jej właściwości i jakość. Nawet jeśli nie mamy problemów z alergią.