Skip to content Skip to footer

Samodzielne wykończenie mieszkania – czy warto?

Koszt wykończenia mieszkania nie należy do niskich. Wiele osób poszukuje skutecznych sposobów na zminimalizowanie wydatków. Niektórzy decydują się na samodzielną realizację prac. Nie w każdym przypadku jest to dobrym pomysłem. Należy zastanowić się, czy zrezygnowanie z profesjonalnej ekipy przyniesie oczekiwane oszczędności.

Określenie możliwości finansowych

Planując koszt wykończenia mieszkania należy przede wszystkim określić własne możliwości finansowe. Niemal każdy posiada inny budżet. Pewne jest to, że wszystkim prac nie można wykonać samodzielnie. Niektóre z nich wymagają uprawnień zawodowych, a więc nie można uniknąć konieczności zatrudnienia zawodowców. Warto jest także pamiętać, że wybrana ekipa powinna posiadać dobrą renomę. Lepiej unikać firm, których nie można zweryfikować.

Posiadany budżet to nie wszystko. Liczą się realne umiejętności – popełnienie zbyt dużej ilości błędów generuje spore straty. Nie warto jest uczyć się na własnym mieszkaniu. O wiele rozsądniej jest pozostawić sobie relatywnie proste prace, których realizacja nie będzie stanowić wyzwani. Trzeba uwzględnić, że każdy błąd to nie tylko strata materiałów, ale także cennego czasu.

Brak gwarancji

Korzystając z usług profesjonalistów otrzymujemy gwarancję. Koszt wykończenia mieszkania jest wyższy, jednak przekłada się to na poczucie spokoju oraz bezpieczeństwa. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości można zwrócić się do fachowców. Trzeba jednak podkreślić, że dotyczy to wyłącznie legalnych współprac. Podstawą jest więc podpisanie umowy – bez niej nie możemy walczyć o swoje prawa.

W przypadku samodzielnego wykończenia mieszkania ponosimy całą odpowiedzialność za efekt końcowy. Ponadto wszystkie zaistniałe błędy trzeba naprawiać na własną rękę. Mogą one pojawić się dopiero po pewnym czasie, co stanowi znaczne utrudnienie.

Załatwienie formalności

Niektóre prace remontowe oraz wykończeniowe wymagają zezwoleń od odpowiednich organów. Profesjonaliści zajmują się tym w imieniu zleceniodawcy, co pozwala zaoszczędzić sporą ilość czasu. Jest to ważne w przypadku tych, którzy chcą szybko przygotować nieruchomość do użytkowania.

Załatwianie dokumentacji na własną rękę może okazać się uciążliwe. Chcąc obniżyć koszty wykończenia mieszkania należy obliczyć realne oszczędności, które można osiągnąć. Nie można jednak zapomnieć o niespodziewanych wydatkach, które mogą pojawić się niemal na każdym etapie. Powinny je uwzględnić w szczególności ci, którzy potrzebują kredytu. Może okazać się, że posiadana ilość gotówki nie jest wystarczająca.