Skip to content Skip to footer

Czy trudno wyremontować mieszkanie samemu?

W obecnych czasach wiele osób marzy o mieszkaniu posiadanym na własność. Niestety, ceny nowych mieszkań często bywają zaporowe i bardziej opłacalne jest kupno czegoś starszego, w stanie do odnowienia. Z tego powodu, wiele osób interesuje przeprowadzenie remontu własnymi siłami. Czy jest to zadanie ciężkie do wykonania i czy każdy może temu podołać?

Czy remont mieszkania to zadanie dla każdego?

Wiele osób zastanawia się czy dadzą radę wyremontować nowo nabyte mieszkanie. Z technicznego punktu widzenia, nie jest to niezwykle trudne zadanie, gdyż wiele osób ma pojęcie jak kłaść tapetę, ponieważ komuś pomagali lub sami robili to w przeszłości. Trzeba jednak pamiętać, że remont to ciężka robota, najczęściej do wykonania po godzinach pracy. Z tego powodu, wiele osób zastanawia się czy posiada wystarczająco siły i samozaparcia, aby po ciężkim dniu w stałej pracy zmagać się jeszcze z remontem.

Remont to praca fizyczna w nieprzyjemnym środowisku. Z tego powodu, wiele osób rezygnuje z remontowania mieszkania samemu, chociaż nie jest to bardzo trudna praca pod względem technicznym. Osoby, które zdecydują się odnowić mieszkanie samemu, powinny odpowiednio się do tego przygotować.

W jaki sposób przygotować ściany i jak kłaść tapetę?

Jednym z trudniejszych zadań podczas odnawiania pomieszczenia, jest przygotowanie ścian. Pozbycie się starych warstw wierzchnich ze ściany bywa udręką, szczególnie jeżeli są pokryte starą farbą olejną (a najlepiej kilkoma warstwami…). Jest to wymagające zadanie, które dodatkowo jest bardzo brudne. Niestety, licząc na oszałamiający efekt końcowy trzeba to jednak zrobić.

Po usunięciu starej farby lub tapety, ścianę na ścianę należy nanieść odpowiedni grunt. Kiedy wyschnie, można zabrać się do położenia gładzi na ścianach. Warto zainwestować w gładź wysokiej klasy. Dzięki temu będzie łatwiejsza do rozprowadzania oraz prostsza w szlifowaniu. Jeżeli ściany zostaną przygotowane, można włączać filmy instruktażowe o tym w jaki sposób położyć tapetę na ścianie i zaczynać część główną remontu. W tym celu, warto wypożyczyć stół do tapetowania, aby praca była wygodniejsza. Trzeba mieć również szczotkę malarską do rozprowadzania kleju oraz odpowiedni nóż do przycinania tapet.

Przeprowadzenie remontu własnymi siłami jest możliwe do wykonania i nie jest szczególnie trudne. Warto pamiętać, że jest to praca fizyczna, czyli ciężka i brudna. Osoby szukające oszczędności powinny zainteresować się tym tematem, gdyż w remontowaniu pomieszczeń najdroższa bywa robocizna.