Skip to content Skip to footer

Idealny taras? Wow!

Taras lub balkon to doskonałe miejsce na relaks, enklawa spokoju – także w wielkim mieście. Warto więc zadbać o jego wystrój i urządzenie, tak aby pozostawał miejscem komfortowym i dopasowanym do potrzeb domowników.

Dobór podłogi

Odpowiednie pokrycie podłogi na balkonie i tarasie do bardzo istotna kwestia. Jeśli zależy nam na możliwości łatwego utrzymania porządku warto sięgnąć po kafle zewnętrzne lub lastryko. Jeśli istotniejszy jest komfort użytkowania, wówczas świetnie sprawi się drewniana deska – przyjemna w dotyku. Gdy przeważającym argumentem są finanse wówczas można zdecydować się na wykończenie wykładzin ą – sztuczną trawą lub winylem.

Meble na zewnątrz

Wybierając meble na balkon i taras należy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie – nie wszystkie mogą być narażone na działanie deszczu, słońca czy mrozu. Poza tym istotna jest ich wielkość – muszą zmieścić się na określonej przestrzeni i umożliwić korzystanie z niej. Nie powinny również zastanawiać wejścia, chociaż jeśli posiadamy okna tarasowe przesuwne, wówczas lekko zachodzące w obrys okna meble nie stanowią problemu.

Rośliny

Na tarasie i balkonie warto ustawić rośliny – odpowiednio dobrane odgrodzą nas od świata zewnętrznego, stworzą zieloną oazę doskonałą do relaksu. Dobierając je warto zwrócić uwagę na wymagane warunki – nasłonecznienie oraz wilgotność, tak aby móc cieszyć się ich urodą jak najdłużej. Rośliny wieloletnie zimą warto wstawić do domu. Doskonałym miejscem jest wyjście na balkon/taras – jeśli mamy okna tarasowe przesuwne wówczas nie będziemy musieli przestawiać roślin wychodząc na zewnątrz. Jeśli okna otwierają się na zawiasach może to stanowić utrudnienie.

Dekoracje

Poza meblami i roślinami warto naszą zieloną oazę „dopieścić” paroma dodatkami – klimatyczne oświetlenie – w formie ledowych kul, małych lampek solarnych lub pięknych świeczników nada wieczorami romantycznego klimatu. Poidełka dla owadów i drewniany domek z trzcinkami przyciągną do naszych kwiatów dodatkowych amatorów. Miękkie poduchy i ciepłe pledy pozwolą cieszyć się tym miejscem także wówczas, gdy wieczory staną się chłodniejsze. Odpowiednie przysłonięcie okien tarasowych przesuwnych odgrodzi nas od wnętrza domów i pozwoli skryć się także przed domownikami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.