Skip to content Skip to footer

Kładzenie tapet samodzielnie – czego potrzebujesz?

Samodzielne klejenie tapet wcale nie jest skomplikowane, gdy ma się podstawową wiedzę oraz narzędzia i akcesoria do tego przeznaczone. Czego potrzeba do naklejenia tapety w salonie, kuchni czy też dekoracyjnej fototapety?

1. Tapeta

Przede wszystkim do wykonania tapetowania należy zakupić odpowiednie tapety. Do wyboru jest wiele typów tapet, na przykład:
– papierowa
– winylowa
– flizelinowa
– z włókna szklanego

Każda z tych tapet ma też inne wymagania dotyczące jej montażu. Informacje, jak położyć tapetę, można znaleźć na etykiecie i warto zapoznać się z nimi przed zakupem.

2. Klej do tapet

Powinien być on dopasowany do rodzaju wybranej tapety, dlatego najlepiej kupować go razem z nią, a nie wcześniej, gdy jeszcze nie wiadomo, jaka z nich będzie kładziona na ścianie.

Jeżeli nie zamierza się kłaść tapety w całym pokoju, ale tylko jedną rolkę, można też kupić kleje w saszetkach.

3. Narzędzia do klejenia tapet

Każda osoba, która zastanawia się, jak położyć tapetę, musi mieć pod ręką także właściwe narzędzia.

Podstawowe wyposażenie, które przyda się do klejenia tapet, to: nożyk albo nożyczki do ich przycinania, pędzel do rozprowadzania kleju na tapecie lub ścianie, wałek do wygładzania tapety.

Dodatkowo potrzebne będą odpowiednie akcesoria do mierzenia tapet – miarka, poziomica na ściany, ołówek, linijka.

4. Drabinka lub inny podest

W końcu osoby, które chcą wiedzieć, jak położyć tapety, muszą także mieć pod ręką drabinkę albo inny podest, który pozwoli na prowadzenie prac na wysokości.

Po zebraniu tych wszystkich produktów można zabierać się za tapetowanie.