Skip to content Skip to footer

Chemia gospodarcza do stosowania w szambach

Szamba przydomowe to nieodłączny element wiejskiego krajobrazu na terenie Polski. Pomimo szeroko zakrojonych inwestycji, wciąż spora część kraju pozostaje jeszcze poza zasięgiem kanalizacji. Najtańsze, a zarazem najczęściej wybierane są wciąż tradycyjne szamba betonowe. W rankingu, tuż za nimi plasują się szamba ekologiczne. Niezależnie od tego, jaki rodzaj szama zostanie zainstalowany, warto zapoznać się z chemią pomocną w jego optymalnym działaniu.

Jakie są najczęstsze problemy z szambami?

Każdy, kto chociaż raz uczestniczył w procesie opróżniania zbiornika z szambem doskonale zdaje sobie sprawę z tego, z jakimi nieprzyjemnościami natury węchowej jest to związane. Nie ma co ukrywać – fekalia z całą pewnością nie pachną fiołkami. Jest jednak doskonały sposób na to, aby ograniczyć powstawanie odoru – chodzi mianowicie o środek do szamba.

W jaki sposób działają bakterie do szamba?

Sposób działania bakterii do szamba jest dosyć prosty. Proszek do szamba zawierający bakterie przyspiesza proces rozkładu nieczystości. W normalnych warunkach, fekalia fermentują w sposób bardzo powolny, wydzielając w tym procesie cuchnący odór. Zastosowanie bakterii pozwala na uniknięcie przykrego zapachu, który najbardziej doskwiera podczas opróżniania zbiornika.

Środek do szamba, a oszczędności eksploatacyjne

Mogłoby się wydawać, że stosując specjalistyczne środki do szamba generuje się dodatkowe koszty. Przecież, aby nabyć chemię przydomową, to trzeba za nią zapłacić. Jest to oczywiście prawda, jednak warto zwrócić uwagę na pewną korzyść wypływającą z regularnego stosowania środka do szamba. Proszek do szamba zawierający bakterie, przyspieszając rozkład fekaliów ogranicza w sposób znaczny ich objętość, dzięki czemu rzadziej trzeba zbiornik opróżniać. Pamiętając o tym, że opróżnianie szamba to wydatek nawet kilkuset złotych, można w ten sposób sporo zaoszczędzić.

Najlepszy środek do szamba – jaki produkt wybrać?

W sklepach z chemią przydomową dostępna jest cała gama produktów wspierających działania szamba. Mają one różną postać, choć najczęściej można spotkać się z proszkami do szamba. Podstawowym kryterium wyboru powinno być przede wszystkim przeznaczenie danego preparatu oraz jego skład – nie bez znaczenia pozostaje również renoma producenta, choć zazwyczaj jest to związane również z nieco wyższą ceną produktu.