Skip to content Skip to footer

Tradycyjne żyrandole do salonu wcale nie takie tradycyjne

Wielu osobom żyrandol klasyczny kojarzy się z lampą wiszącą o lekko wygiętych ramionach, które zakończone zostały szklanymi kloszami w kolorze mlecznego szkła. To właśnie w takich kloszach umieszcza się pojedyncze żarówki o średniej mocy, które można naprzemiennie włączać. Jednak rozwiązania, stosowane do niedawna jedynie w klasycznych żyrandolach, coraz częściej obecne są także w żyrandolach nowoczesnych i o bardzo futurystycznym kształcie.

Kilka kloszy nie tylko o klasycznym kształcie


Żyrandole do salonu nie muszą być żyrandolami o klasycznym kształcie. Także nowoczesne lampy wiszące, jakie można spotkać w wielu salonach, to lampy z kilkoma kloszami, jednak ich ramy są proste lub wręcz geometryczne. Klosze szklane mogą być dodatkowo umieszczone w metalowych kompozycjach. Dzięki takiemu połączeniu szkła i metalu żyrandole klasyczne stają się bardzo nowoczesne. Coraz częściej projektanci sięgają również po czasem zaskakujące rozwiązania. Klasycznie wygięte ramiona mogą się stać ramionami wygiętymi do dołu, przy czym każde z ramion może być zakończone niewielkim punktem świetlnym. Takie żyrandole sprawdzą się w salonach połączonych z jadalnią, w których żyrandol powinien być umieszczony bezpośrednio nad stołem.

Szkło i metal nadal popularne


Tradycyjne żyrandole kojarzą się z kilkoma kloszami, w których umieszczone są punkty świetlne. Takie samo rozwiązanie może być zastosowane w nowoczesnych żyrandolach. Płaska, metalowa powierzchnia, umieszczona bezpośrednio na suficie, może być wypełniona prostymi kloszami wykonanymi ze szkła. Takie klosze mogą być dość ściśle umieszczone, dzięki czemu powstaje ciekawa kompozycja, składająca się ze szklanych kloszy o różnej długości, w których umieszcza się najczęściej energooszczędne świetlówki. Klasyczne żyrandole w nowoczesnym wydaniu to nadal żyrandole z metalu, najczęściej malowanego na czarno, przy czym ramiona takiego żyrandola układane są promieniście i nie ma w nich dodatkowych zdobień. Żyrandole do salonu stanowią co prawda najważniejsze źródło światła w salonie, jednak bardzo często w ramach tej samej serii produktowej dostępne są również kinkiety i lampy stojące. To właśnie wszystkie lampy zapewniają optymalną ilość światła w salonie.

Proste kształty charakteryzują nowoczesne żyrandole do salonu ze sklepu http://lampykemar.pl/3-lampy-wiszace. Jednak oprócz połączenia szkła i metalu coraz powszechniejsze są także połączenia drewnianej ramy, zazwyczaj w jasnym kolorze, z kloszami o prostym kształcie. Także ten rodzaj lamp wiszących dostępny jest w ramach serii produktowej, w skład której wchodzą także kinkiety na ścianę.