Skip to content Skip to footer

Jakie są włoskie lampy?

Oświetlenie włoskie to nie tylko popularne określenie, charakteryzujące pewien styl w oświetleniu. Pod tym pojęciem kryje się także cały sposób projektowania oświetlenia, które wykorzystuje nowoczesne rozwiązania. Warto zatem sprawdzić, na czym skupiają się włoscy producenci lamp, projektując lampy wiszące oraz stołowe. Czy będą to określone rodzaje materiałów, z jakich wykonano klosze, a może lampy włoskie będzie charakteryzować określony kształt?

Od bardzo prostych do bardzo efektownych


Lampy włoskie są bardzo zróżnicowane pod względem kształtu klosza. Włoscy projektanci uwielbiają proste klosze, które mogą być wykonane zarówno z mlecznego szkła, jak i kolorowej ceramiki, która może być dodatkowo pokryta nieprzepuszczalną warstwą specjalnego lakieru. Prosty kształt kloszy w tym przypadku bardzo często oznacza, że lampa wisząca zakończona jest otworem, umożliwiającym dotarcie światła do konkretnych przestrzeni. O ile w przypadku kloszy szklanych cała przestrzeń jest rozświetlona, choć w przypadku kloszy z mlecznego szkła będzie to światło stłumione, o tyle klosze ceramiczne dają światło padające punktowo. Charakterystyczną cechą włoskich lamp jest również łączenie ich po kilka. W przypadku lamp z kloszami ceramicznymi wybiera się lampy różnokolorowe i zawieszone na różnej wysokości, tworząc w ten sposób oryginalną kompozycję o ciekawym kształcie. Niektórzy projektanci do tego celu wykorzystują proste klosze o małym przekroju, przypominające wąskie rurki zakończone świetlówką.

Szkło i kryształy


Po przeciwnej stronie pomysłów na oświetlenie w stylu włoskim znalazły się lampy bardzo duże, bogato zdobione i złożone z wielu elementów. Takie lampy firmy https://homelight.pl/producenci.html zazwyczaj wykonuje się z kryształu, szkła albo przezroczystego tworzywa, przy czym wykorzystuje się zwykle pojedyncze płaskie elementy w postaci płatków. Popularne są klosze z kryształów, które dodatkowo zdobi się przezroczystymi, szklanymi elementami przyklejonymi do klosza lub do niego przywieszonymi. Takie klosze mogą mieć klasyczny kształt walca o lekko wygiętym środku, mogą również przypominać rozwinięty kwiat, który składa się z dziesiątków jednakowych przezroczystych płatków. Ze względu na bogactwo zdobienia takie lampy włoskie powinny stanowić główne źródło światła w danym pomieszczeniu.

Bez względu na to, czy wybrane oświetlenie włoskie składa się z lampy o bardzo prostym czy może bardzo ozdobnym kloszu, warto dobrać do niej odpowiednie żarówki i świetlówki. W kloszach szklanych złożonych z wielu elementów ze względu na stopień rozproszenia światła lepsze będą tradycyjne żarówki. Z kolei w lampach świecących punktowo lepsze będą świetlówki LED dające jasne zimne światło.