Skip to content Skip to footer

Jak przewozić owoce wykorzystując skrzynie na jabłka

Przewożenie oraz magazynowanie owoców i warzyw wiąże się z koniecznością odpowiedniego zabezpieczenia owoców na czas transportu oraz w czasie przechowywania. Wówczas istotna jest nie tylko optymalna temperatura, która będzie powstrzymywać rozwój grzybów czy namnażanie drobnoustrojów. Równie ważne stają się specjalne pojemniki na jabłka, które uchronią owoce przed uciążliwościami transportu.

Jakie skrzynie na jabłka oferują producenci


Choć większość producentów opakowań oraz skrzyniopalet oferuje produkty wykonane z drewna lub wytrzymałego tworzywa sztucznego tak jak https://www.schoellerallibert.com/pl/client-cases/agriculture/skrzyniopalety-big-box-w-top-fruit/, to największą popularnością cieszą się drewniane pojemniki na jabłka. Różnią się one pojemnością, ale również sposobem wykończenia, który ułatwia transport zapakowanych pojemników. Większość oferowanych opakowań to skrzyniopalety na jabłka, których spód może przypominać drewniane klocki. Popularność drewnianych skrzyniopalet na jabłka wynika głównie z możliwości łatwego przewożenia z wykorzystaniem wózków widłowych. Część producentów dodatkowo wzmacnia skrzynię sięgając po ocynkowane kątowniki, które zabezpieczają skrzynię przed przechylaniem. Szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku magazynowania: ustawione jedna na drugiej skrzyniopalety na jabłka zachowują dzięki wzmocnieniu pion, minimalizując ryzyko wysypania owoców.

Drewniane skrzynie na jabłka


Pozornie wszystkie skrzynie na jabłka są podobne. Zazwyczaj są to pojemniki wykonane z wytrzymałych gatunków drewna, ich wielkość i pojemność również jest bardzo zbliżona. Jednak dzięki odbiorcom niemieckim także w Polsce bardzo popularne stały się drewniane skrzyniopalety na jabłka przemysłowe. Ten rodzaj palet charakteryzuje zdecydowanie większa pojemność – w jednej skrzynce mieści się nawet 600 kg owoców. Pojemniki na jabłka przemysłowe różnią się także swoją budową od tradycyjnych drewnianych skrzynek. W skrzyniopaletach wykorzystywanych przez przemysłowych producentów jabłek bardzo często pojawia się uchylna podłoga, która jest zabezpieczana specjalną zasuwą. Wiele skrzyń posiada również zamykaną klapę, chroniącą owoce przed mechanicznym uszkodzeniem.

Przy wyborze skrzyń na jabłka warto sprawdzić, w jaki sposób można je przewozić. Bardzo często do skrzyniopalet można dojechać ze wszystkich stron jeśli korzysta się z wózków widłowych, natomiast w przypadku sięgania po paletowy wózek ręczny dojazd jest możliwy jedynie z dwóch stron. Kolejną ważną dla producentów kwestią jest możliwość wykorzystywania palet na jabłka w chłodniach w bardzo niskich temperaturach. W tym przypadku skrzynia na jabłka powinna posiadać atest DIN.