Skip to content Skip to footer

Jak dobrze oświetlić schody?

Schody powinny być dobrze oświetlone. Wyjątkowo starannie należy wybrać nie tylko natężenie i barwę światła oraz rodzaj źródła, ale także oprawy schodowe i sposób montażu. Właściwie oświetlone schody nie tylko będą komfortowe, ale i bezpieczne.

Nie tylko bezpiecznie, ale i ładnie

Chodzenie po ciemnych, źle oświetlonych schodach może być niebezpieczne. Ryzyko potknięcia się i upadku z nich jest spore. Warto więc zainwestować w dobre oświetlenie schodów wewnętrznych i zewnętrznych. Jeśli zdecydujemy się nie tylko na dobre oświetlenie, ale także na ciekawe rozwiązanie, to nasze schody zyskają dodatkowo atrakcyjny wygląd. Nowoczesne oprawy schodowe pozwalają na bardzo różnorodne sposoby podświetlania schodów. Do niedawna najpopularniejsze były halogeny w specjalnych oprawach schodowych, umieszczanych blisko stopnia. Obecnie sporą popularność zyskało oświetlenie ledowe, które daje prawie nieograniczone możliwości aranżacji i montażu.

Na co zwrócić uwagę

Planując oświetlenie schodowe musimy wziąć pod uwagę kilka elementów. Najpierw wybieramy napięcie. Obecnie oprawy schodowe są produkowane zwykle dla napięcia 230 V i 10V. Ważny jest też stopień ochrony, bo od tego będzie zależało bezpieczeństwo. Szczególnie ważne jest to przy oświetleniu schodów zewnętrznych.Musimy też zdecydować, czy chcemy mieć światło zimne, ciepłe czy raczej neutralne. Zwykle zależy to od naszych osobistych preferencji, ale także od wystroju pomieszczeń.

Jeśli chodzi o sposób montażu, to najlepiej poradzić się fachowca.

Ledowe listwy czy podświetlona poręcz?

Oświetlenie schodów można rozwiązać w różny sposób. Mogą to być kinkiety lub plafony, umieszczone na ścianach. W wysokich klatkach schodowych sprawdzą się też lampy wiszące.Ciekawym rozwiązaniem może być podświetlenie samych schodów. Umożliwiają to specjalne oprawy schodowe w postaci różnego rodzaju listew ledowych. Bardzo interesujące może być też oświetlenie umieszczone w poręczy.Przy wyborze oświetlenia schodów pamiętajmy, żeby nie było ono zbyt jaskrawe. Jest to szczególnie ważne w nocy.