Skip to content Skip to footer

Gdzie najlepiej sprawdzą się frezy palcowe?

Frezy palcowe to bardzo użyteczne narzędzia skrawające, które wykorzystywane są na szeroką skalę w różnorodnych elektronarzędziach. Wieloostrzowe frezy używane są przede wszystkim podczas pracy na frezarkach różnego typu.

Gdzie sprawdzą się frezy palcowe?

Palcowe frezy to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą obrabiać skrawaniem przedmioty wykonane z twardego metalu, drewna i różnorodnych tworzyw sztucznych. Wybór poszczególnych frezów uzależniony jest od ich kształtu, geometrii ostrzy oraz od samego materiału z którego są wykonane.

W chwili obecnej na półkach sklepowych można znaleźć frezy czołowe, walcowe, tarczowe, kątowe, kształtowe, modułowe, krążkowe, ślimakowe i specjalne frezy do gwintów, które w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

Jaki materiał jest najlepszy?

Frezy palcowe do obróbki metalu muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które charakteryzują się niespotykaną wytrzymałością. Najlepszymi parametrami mogą pochwalić się frezy wykonane ze stali szybkotnącej – HSS oraz frezy kobaltowe HSS-E.

Warto wspomnieć również i o tym, że na naszym rynku jest wielu rzetelnych producentów, którzy oferują swoim klientom nowoczesne frezy wykonane ze stali proszkowej -PM, które poradzą sobie nawet z najtrudniejszymi zadaniami

Co warto wiedzieć o frezach palcowych?

Frezy palcowe umieszczone są na specjalnych trzpieniach i najczęściej wykorzystywane są do dekoracyjnego frezowania. To właśnie dzięki nim stolarze są w stanie przygotować oryginalne i nietuzinkowe meble. Frezy palcowe od renomowanego producenta doskonale nadają się nie tylko do fazowania i ukosowania, ale również do zaokrąglania i profilowania obrabianych krawędzi drewnianych lub drewnopochodnych.

Palcowe frezy doskonale sprawdzą się również przy wykonaniu dokładnych wycięć połączeń wpustowych albo przy wyfrezowaniu rowku. Jeżeli chodzi o kompleksową obróbkę materiałów drewnianych to palcowe frezy nie mają sobie równych. Na półkach sklepowych można bez żadnego większego problemu znaleźć pojedyncze frezy albo całe zestawy, które pakowane są w plastikowych skrzyneczkach.

Obróbka drewna wcale nie jest zadaniem takim prostym, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka, dlatego też osoby początkujące powinny postawić na oryginalne frezy z tzw. wyższej półki. Dzięki nim praca będzie przebiegać bez zakłóceń

Artykuł powstał we współpracy z firmą Frezwid