Skip to content Skip to footer

Orientalne szaleństwa

Tereny Arabii, Indii czy Maroka od wieków fascynują Europejczyka i skrywają nutkę tajemniczości. Czy można tę tajemniczość przenieść do swojego domu? Oczywiście! Sposobem na to jest kuchnia w stylu orientalnym. Szczególnie na małych przestrzeniach warto wybrać fascynujące, zaskakujące kolorami i kształtami orientalne projekty małych kuchni. Jeśli więc chcesz się dowiedzieć o nich czegoś więcej, koniecznie zabieraj się za lekturę.

Pomieszanie z poplątaniem czy genialny arabski eklektyzm?

Jednym z popularnych projektów z dziedziny projekty małych kuchni jest, design w stylu Marokańskim. Aby wytworzyć tego typu kuchnię należy małe pomieszczenie pomalować żywymi barwami: niebieską bądź jasną i wstawić tam niewielkie acz fikuśne meble o zmyślnych kształtach również pomalowane jednak na kolor kontrastujący. Stworzymy wtedy atmosferę niczym prosto z Maroko.

Uzupełniając taką kuchnię dodatkami – niewielkimi figurkami, lustrami czy motywem arabeski z pewnością zrobimy wrażenie na każdym gościu, który odwiedzi nasz dom. Małe pomieszczenie zyskuje przy tym optycznie na wielkości.

Indyjski przepych

Małe pomieszczenie kuchenne można też urządzić w stylu indyjskiego przepychu. Aby uzyskać taki efekt wystarczy zastosowanie cegły na ściany, ciężkich optycznie drzwi z licznymi okuciami oraz niskich drewnianych mebli o dużym połysku oraz krzeseł i stołu o skórzanym obiciu.

Styl taki dobrze stosować w aneksach kuchennych połączonych z salonami, wtedy zarówno salon jak i kuchnia mają podobny styl, wyspa kuchenna jako niski obsiadły dębowy mebel otoczony skórzanymi pufami a na ścianach wzory i figurki buddyjskich mnichów i znaków. Zdania na temat indyjskiego designu są mocno zróżnicowane, jedni go kochają inni nienawidzą uważając za kicz. Należy jednak pamiętać, że kultura indyjska jest dużo starsza od europejskiej ma bowiem już około 15 tysięcy lat, może więc uchodzić za klasykę i kieruje się własnymi wzorcami dla wielu niezrozumiałymi.

Roślinne dodatki

Genialnym uzupełnieniem tego stylu jest duża ilość roślinności umieszczona w różnych miejscach kuchni – na szafkach, podłodze, parapecie czy wysięgniku ściennym. Gęste zielone rośliny, jak bluszcze czy zielistki powinny być wszędzie tworząc atmosferę radosnej pełnej życia oazy marokańskiej czy indyjskich lasów.

Warto też pamiętać o pro zdrowotnych właściwościach zielistki, która pochłania z otoczenia toksyny i oczyszcza powietrze pięknie przy tym wyglądając. Znakomicie rozwija się przy tym w wilgotnym kuchennym środowisku. Roślina ta jest idealna do hodowli w kuchni i łazience niezależnie od stylu i designu.