Koce i narzuty mogą być nie tylko funkcjonalne, ale również atrakcyjne pod względem wizualnym. Wzornictwo wybranych produktów powinno być spójne z otoczeniem, w którym zostaną one umieszczone. Bywa tak, że zakup jest prawdziwym wyzwaniem. Nie ma sensu inwestować w pledy, które już po kilku miesiącach będą nadawać się jedynie do wymiany. Z dużą ostrożnością należy także podejść do bardzo delikatnych materiałów, które szybko ulegają uszkodzeniu.
Rodzaj i jakość materiału
Łatwo zauważyć, że koce narzuty wykonywane są z wielu różnych materiałów. Już na samym początku należy więc ustalić, jakie są nasze oczekiwania. Nie bez powodu dużym zainteresowaniem cieszą się koce wełniane. Odpowiednio pielęgnowane mogą przez długie lata utrzymać pierwotną formę, a więc jest to inwestycja, która się opłaca. Należy jednak podkreślić, że zawartość sztucznych tkanin w składzie powinna być możliwie najniższa (do 20%).
Doskonałe właściwości użytkowe posiadają także koce i narzuty kaszmirowe. Są one lekkie, przewiewne i ciepłe. Ponadto prezentują się niezwykle elegancko i efektownie. Niestety przekłada się to na relatywnie wysoką cenę zakupu. Tańszą alternatywą są koce narzuty bawełniane, które bardzo często wybierane są dla dzieci, ale nie tylko. Produkty z materiałów syntetycznych nigdy nie zagwarantują tak wysokiego komfortu użytkowania, jak tkaniny naturalne, a więc czasami lepiej jest wydać nieco więcej gotówki.
Rozmiar i gramatura
Jeśli planujesz zakupić koc, to sprawdź, jaki rozmiar będzie odpowiedni. Wysoką swobodę mamy w przypadku, gdy będzie on wykorzystywany wyłącznie, jako pled do okrycia się w chłodne wieczory. Nieco inaczej jest jeśli potrzebny nam koc narzuta – duże znaczenia ma wielkość kanapy, czy też łóżka. Na szczęście wybór tekstyliów jest na tyle duży, że znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie, to tylko kwestia czasu.
Podczas zakupu koca lub narzuty dobrze jest także sprawdzić gramaturę interesującego nas modelu. Ciężki pled nie zawsze jest lepszy, ponieważ obniża on komfort eksploatacji. Dotyczy to w szczególności materiałów syntetycznych, które zwykle nie zapewniają oczekiwanej cyrkulacji powietrza, a więc mogą spowodować nadmierną potliwość, czy też gromadzenie się bakterii. Oczywiście wiele zależy od osobistych preferencji. Wiadomym jest, że gruby koc lepiej układa się po rozłożeniu, a dodatkowo jest trwalszy.