Skip to content Skip to footer

Wszystko o tynkach gipsowych

Przy wyborze tynków gipsowych do remontu domu, czy mieszkania warto zaznajomić się z tym materiałem i dowiedzieć się o nim kilku podstawowych rzeczy, tak aby później uniknąć przykrych niespodzianek.

Tynk gipsowy


Tynk gipsowy, jak w zasadzie wszystko, ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Istnieje kilka niezmiernie istotnych informacji, które przyswoić powinien każdy remontujący sięgający po tego rodzaju tynk. Najcharakterystyczniejszą cechą tynku gipsowego jest jego zdolność do aspiracji wilgoci. O ile cecha ta wydaje się być korzystna w pomieszczeniu nasłonecznionym, w którym powietrze jest suche, gdyż wchłonięta przez tynk woda łatwo oddaje ją do otoczenia, o tyle w pomieszczeniach wilgotnych może wywołać niepożądane zmiany i doprowadzić do zniszczenia zarówno tynku, jak i jego pokrycia. Dlatego też obowiązuje zasada, której niestety nie wszyscy się trzymają, aby tynk nakładać w okresie od wiosny do początku jesieni. Inną, istotną cechą dotyczącą czasu nakładania tynku po wybudowaniu nowego domu jest odczekanie z pracą 3-4 miesięcy, aby mury swobodnie mogły opaść.

Do zdecydowanych zalety tynku gipsowego należy prostota jego aplikacji, a tym samym skrócony czas pracy. Ponadto, tynk ma kolor bardzo jasny, dzięki czemu nie ma problemów z pokryciem go jasną farbą. To z kolei przekłada się na zmniejszoną ilość farby, zatem ma aspekt ekonomiczny. Tynkom gipsowym przypisuje się również cechę jaką jest izolacyjność termiczna, dzięki której tynk potrafi wytrzymać nawet 20-minutowy kontakt z ogniem.

Niestety, oprócz licznych walorów tynków gipsowych trzeba też wspomnieć o ich ewidentnych wadach. Przede wszystkim należy do nich wspomniana wcześniej zdolność do pochłaniania wilgoci, przez co tego rodzaju tynków zaplanować nie można w łazience, czy piwnicy. Oprócz tego, dość istotną wadą jest stosunkowa niska odporność tynku na uszkodzenia, przez co zdecydowanie nie można go zaliczyć do materiałów wytrzymałych. W tym zakresie o wiele lepiej spisuje się tynk z dodatkiem cementu. Do mało chlubnych cech tynku gipsowego należy też jego wpływ na wszelkiego rodzaju elementy metalowe bez powłoki antykorozyjnej. Zetknięcie tynku z takim przedmiotem będzie najprawdopodobniej skutkowało jego zardzewieniem.

Tynk gipsowy ręczny


Tynk gipsowy można kłaść dwiema znanymi powszechnie metodami: mechaniczną i ręczną. Tyn ręczny powstaje poprzez położenie tynku ręcznie, co wymaga nałożenia o wiele grubszej warstwy tynku. Dlatego też, metoda mechaniczna coraz częściej wypiera już metodę ręczną, która jest mało ekonomiczna i zdecydowanie bardziej czasochłonna.

Tynk ozdobny


Powstaje głównie w wyniki dekoracyjnego fakturowania tynku gipsowego. Rodzajem tynku ozdobnego z użyciem gipsu jest stiuk, w skład którego na ogół wchodzi również wapno, piasek i marmur.

Źródło artykułu https://hurtbudowlany.pl/tynk-gipsowy-reczny-25kg-ag-t29-alpol-p-391.html