Skip to content Skip to footer

O tym, jak położyć tapetę samodzielnie

Polacy coraz częściej biorą sprawy w swoje ręce i zajmują się remontami we własnym zakresie. Z powodzeniem samodzielnie można położyć tapetę. Tapety stają się popularnym sposobem na wykończenie wnętrza, dlatego warto dowiedzieć się więcej, jak je poprawnie kłaść.

Jak się kładzie tapetę?

Jeżeli tapetę kładzie się po raz pierwszy samodzielnie, najlepiej wygospodarować trochę więcej czasu, robić to na spokojnie i bez pośpiechu. Wsparcie w postaci pomocy drugiej osoby też będzie mile widziane. Dlaczego? Dzięki temu można po prostu położyć tapetę lepiej, unikając takich błędów, jak na przykład źle dopasowany wzór lub zbyt duża przerwa pomiędzy poszczególnymi pasami.

Jeden dzień na położenie tapety to zatem minimum. Można oczywiście rozpocząć od położenia tapety tylko na jednej ze ścian, co jest modnym sposobem na udekorowanie wnętrza. Często w ten sposób kładzie się tapetę na przykład w sypialni, na ścianie za łóżkiem.

Co kupić przed położeniem tapety?

Aby dobrze przygotować się do pracy i nie odrywać od niej, najlepiej wcześniej zrobić zakupy i mieć wszystko to, co jest potrzebne do położenia tapety. Przyda się ostry nóż do cięcia tapet, klej, a także szpachelka. Może być ona potrzebna do wyrównania ściany pod tapetę.

Jeżeli na danej ścianie wcześniej przyklejona była inna tapeta, trzeba usunąć resztki oraz klej. Można zrobić to przy użyciu specjalnych środków, ale też po prostu szpachelką. Na pewno na ten etap trzeba przygotować odpowiednio dużo czasu, ponieważ idealnie wygładzona ściana pod tapetą daje prawidłowy efekt wizualny.

Przyklejanie tapety

Jak się kładzie tapetę? Po posmarowaniu części ściany za pomocą specjalnego kleju, należy rozpocząć od samej góry, powoli rozsuwając tapetę z rolki i mocno dociskając ją do powierzchni ściany. Tutaj przydaje się pomoc drugiej osoby.

Ważne, aby mocno przyciskać tapetą to powierzchni ściany, tak by nie powstały brzydkie bąbelki, zgrubienia. Po przyklejeniu całego pasa tapety, należy na dole przeciąć papier za pomocą ostrego noża.