Skip to content Skip to footer

O cynie słów kilka

Cyna znana jest od dawien dawna, a dość szerokie zastosowanie miała już w średniowieczu. Jest miękkim i kowalnym metalem, który przez swoją kruchość nie jest wykorzystywany w celach konstrukcyjnych, lecz często używany jest jako domieszka do stopów metali.

Cyna, o cynie, z cyną…

Cyna szerokie zastosowanie znalazła w wielu gałęziach przemysłu. Najczęściej wykorzystywana jest do pokrywania cienką warstwą puszek stalowych, które wykorzystywane są do przechowywania żywności. Z pewnością każdy kojarzy cynę z elektrotechniką, gdyż tam służy do lutowania elementów. I choć mogłoby się wydawać, że skoro cyna jest powszechnie stosowana to jest dość pospolita, jednak prawda wygląda zgoła inaczej. Cyna jest drogocennym surowcem dla wielu przedsiębiorstw, ponieważ jej wydobycie jest kosztowne i nieopłacalne. Właśnie z tego powodu tak wielką wagę przykłada się do odzysku i ponownego wykorzystania cyny. Cena cyny za kg może zadziwić niejedną osobę.

Skup – cyna cena za kg

Liczące się na rynku firmy, które odpowiedzialne są za skup szeroko pojętego złomu w trosce o każdego klienta zapewniają kosztorys, a czasem także i odbiór materiałów zawierających cynę. Tym samym ograniczają działalność klienta tylko do zatrudnienia danej firmy, a reszta pozostaje już w rękach pracowników. Cena cyny nieustannie wzrasta, dzięki czemu oddając takie materiały na złom można znacznie zyskać. Za produkty, które zawierają około 30% cyny można otrzymać kwotę 15 złotych, jeśli materiał zawiera od 90 do 100% cyny, cena może wzrosnąć nawet do 60 złotych za kilogram. Zazwyczaj firmy skupujące cenią sobie skup odpadów lutowniczych, produktów, które pokryte są warstwą cyny, czy stopy. Każda zawartość cyny jest satysfakcjonująca.

Dlaczego warto oddawać cynę do skupu?

Pierwszym i nadrzędnym powodem powinna być troska o otaczające nas środowisko. Oddając materiały zawierające cynę na złom, pozbywamy się zalegających śmieci, które mogłyby w zły sposób wpływać na środowisko. Dodatkowo czyż nie jest to korzystne, jeśli oddamy coś, co do niczego nam już się nie nadaje i otrzymamy za to pieniądze? I być może pojawi się myśl „Cyna cena za kg„, która przerodzi się w całkiem konkretną kwotę.