Z racji słabnącej z wiekiem motoryki seniorzy mają specjalne potrzeby lokalowe, a architektura wnętrz musi wychodzić na przeciw ich oczekiwaniom. Dla osób starszych liczy się przede wszystkim funkcjonalność przestrzeni oraz wygoda i bezpieczeństwo użytkowania, ale warto zadbać też o względy estetyczne.
Łazienka dla seniora
Najbardziej wymagającym pomieszczeniem w domu, czy mieszkaniu jest oczywiście łazienka. Tutaj zazwyczaj wszelkie zmiany aranżacyjne wiążą się z hałasem młota udarowego i remontowym pyłem. Przystosowanie toalety do potrzeb seniora wymaga wymiany praktycznie całej armatury i wprowadzenia szeregu usprawnień. Pierwszym krokiem zazwyczaj jest decyzja o tym, by wannę, w której bardzo łatwo o wypadek zastąpiła Kabina prysznicowa prostokątna.
Bezpieczeństwo ponad wszystko
Seniorzy zazwyczaj są przyzwyczajeni do kąpieli i ciężko jest ich przekonać do zmiany praktyk toaletowych. Jednak w trosce o bezpieczeństwo osób starszych warto nie zaprzestawać dialogu i wyperswadować rodzicom, czy dziadkom, że kabina prysznicowa prostokątna będzie dla nich wygodniejszym rozwiązaniem. Ponadto brak barier i konieczności proszenia kogokolwiek o pomoc podczas czynności toaletowych może pomóc seniorowi odzyskać częściowo utraconą samodzielność.
Wygodne rozwiązania dla osób starszych
Na rynku dostępna jest niejedna kabina prysznicowa prostokątna, która sprawdzi się w łazience osoby starszej. Do wyboru mamy modele z niskim brodzikiem, ale można też całkiem z niego zrezygnować na rzecz odpływu liniowego. Najważniejsze, by zadbać o powierzchnię antypoślizgową pod prysznicem i zminimalizować liczbę przeszkód na drodzę do natrysku, ponieważ seniorzy miewają problemy z motoryką. Na wszelki wypadek warto zainstalować również uchwyty naścienne, a być może dobrym rozwiązaniem będzie także wstawienie specjalnego siedziska do kabiny.
W pewnym wieku role w życiu się odwracają i to my jesteśmy zobowiązani wziąć odpowiedzialność za osoby, które dotychczas troszczyły się o nas. Do seniorów musimy podchodzić z dużą dozą wyrozumiałości i starać się usprawniać im codzienne czynności na tyle, by mogli odzyskać choć część utraconej samodzielności.