Skip to content Skip to footer

Lampy podłogowe – czyli podstawowa odmiana oświetlenia pokojowego

Centralne oświetlenie pokoju nie zawsze wystarcza. Zwłaszcza, jeśli chcemy oświetlić wyłącznie swoje biurko, rejon łóżka, bądź też… jeśli chcemy udekorować wnętrze światłem. Powód takiego zachowania jest bardzo prosty – zwykle chodzi o ekonomię. Centralnie usytuowane światło nigdy nie rozświetli idealnie każdego zakątka pomieszczenia i jednocześnie zużyje o wiele więcej energii.

Lampa podłogowa – prosty sposób by doświetlić pomieszczenie

Doskonałym sposobem na doświetlenie pomieszczeń są lampy pokojowe stawiane bezpośrednio na podłogę. Ich zaletą jest stosunkowo małe zużycie prądu, ergonomiczność (bliskość przełącznika jest zawsze bardzo ważna) a także – możliwość doświetlenia wyłącznie konkretnej lokalizacji.

Małe i olbrzymie


Lampy pokojowe stawiane bezpośrednio na podłogę mogą mieć bardzo zróżnicowaną formę. Z jednej strony są to niewielkie źródła światła, których wysokość nie przekracza 1 metra. Z drugiej – prawdziwe olbrzymy, które mogą doświetlić wnętrze domu za pomocą kilku źródeł światła jednocześnie. Co ciekawe, można znaleźć również i takie lampy do pokoju, które posiadają oryginalny kształt związany z motywami stricte dekoracyjnymi.

Zastosowanie

Zastosowanie klasycznych lamp pokojowych (podłogowe) może być bardzo zróżnicowane. Mogą one być klasycznym źródłem światła (najczęściej w formie lokalnego doświetlenia), jak również… prostym elementem dekoracyjnym niewielkiej mocy. Nawiasem mówiąc w ostatnich latach wiele osób stawia na to drugie rozwiązanie. Zwłaszcza, że światło może być również elementem dekoracyjnym.

Każda barwa do innych celów

Wprowadzenie LED-owych źródeł światła sprawiło, że na rynku pojawiły się żarówki o zróżnicowanych temperaturach świecenia. Lampy pokojowe firmy http://lampykemar.pl/ „uzbrojone” w te żarówki mogą nam służyć w różnych celach. Choć najpopularniejszym wciąż jest czytanie i ogólnie rozumiane obciążenie oczu (w tym celu najlepiej sprawdza się światło o białym, zimnym zabarwieniu), to jednak coraz częściej nasze lampy pokojowe świecą światłem kojącym nasze nerwy (światło ciepłe). Klasyczna lampa pokojowa nie jest więc już jedynie źródłem światła, ale też narzędziem pomocnym w pracy bądź w relaksie.

Niezależnie od tego, jaką lampę pokojową wybierzemy do naszego pomieszczenia, warto pamiętać o tym, że jedynie lampy podłogowe będą dla niej idealnym uzupełnieniem. Zwłaszcza, że emitowane przez nie światło wcale nie musi pokrywać całego pokoju, lecz wybrany jego odcinek.