Skip to content Skip to footer

Lampy pokojowe do małych wnętrz

Lampy i żyrandole są obecne w każdym wnętrzu mieszkalnym, przy czym ich dobór jest uzależniony od wielkości pomieszczenia, stylu jego urządzenia oraz od dodatkowych rodzajów oświetlenia, które uzupełnia możliwości oświetleniowe lampy pokojowej. Jakie oświetlenie wybrać do małych wnętrz o uniwersalnym charakterze?

Lampy wiszące czy duże żyrandole


Najczęściej żyrandole kojarzą się z dużymi lampami wiszącymi, które posiadają co najmniej 3 klosze. Ten rodzaj lampy wiszącej kojarzy się raczej z bogatym zdobieniem i klasycznymi materiałami, jakie wykorzystuje się do stworzenia klosza do takiej lampy wiszącej. Żyrandole to najczęściej lampy z bogato zdobionymi kloszami szklanymi, które dodatkowo mogą być wzbogacone o kompozycje z ciętego szkła czy kryształu. Wspomniane zdobienia zwiększają powierzchnię lampy, a jednocześnie sprawiają, że nie w każdym wnętrzu takie lampy wyglądają dobrze. W mniejszych pokojach oraz w pokojach, które pełnią kilka różnych funkcji, zdecydowanie lepsze są lampy wiszące z pojedynczym kloszem, które stanowią główne źródło oświetlenia, a emitowane przez nie światło daje się uzupełnić przez dodatkowe źródła światła, jak kinkiet, lampa stołowa czy lampa podłogowa.

Lampy i żyrandole, ale w jakim stylu


We wnętrzach, które spełniają jednocześnie wiele funkcji, sprawdzają się pojedyncze lampy o ciekawych kształtach. Coraz popularniejsze są lampy pokojowe, których klosze wykonane zostały z metalowych elementów czy też z papieru o efektownym wykończeniu. Do mody powróciły lampy z kloszami wzorowanymi na kloszach fabrycznych, minimalnie przykrywające świetlówkę czy specjalną żarówkę. Takie lampy rekomendowane są głównie do wnętrz o nowoczesnym wystroju. W pokojach, które pełnią równocześnie funkcję salonu i sypialni, mogą się pojawić lampy wiszące pokojowe z kloszami z białego papieru. Faktura papieru lekko tłumi światło, dając przez to ciekawe efekty wizualne. We wnętrzach mieszkalnych można również postawić na nowoczesne rozwiązania. Lampy wiszące z dużym metalowym kloszem, w którym umieszczono kilka świetlówek, to idealne rozwiązanie do wnętrz, gdzie potrzebne jest oświetlenie o zmiennej intensywności.

Bez względu na to, czy w danym wnętrzu pojawia się lampa pokojowa z pojedynczym kloszem, czy będzie to lampa większa z kilkoma punktami świetlnymi, warto pamiętać, aby jej działanie uzupełnić o dodatkowe lampy stojące oraz wiszące kinkiety. Dzięki nim całe wnętrze jest idealnie oświetlone, a jednocześnie światło może odgrywać ważną rolę w tworzeniu przytulnej atmosfery.

Tekst powstał we współpracy z firmą Lampy Kemar