Skip to content Skip to footer

Sprzęt niezbędny do wykonania otworów w betonie

Wiercenie otworów w betonie to bardzo specyficzna czynność, która wymaga nie tylko niemałej siły fizycznej, ale również posiadania profesjonalnego sprzętu. Urządzenia tego typu powinny charakteryzować się wysoką jakością i muszą być bardzo dobrze dobrane. Dzięki temu wiercenie lub cięcie betonu przeprowadzone zostanie nie tylko prawidłowo i sprawnie, ale również całkowicie bezpiecznie.

Wiertarki i młotowiertarki do sprawnego wiercenia w betonie

Wiercenie otworów w betonie przeprowadzić należy za pomocą profesjonalnej młotowiertarki. Zastosowanie klasycznej wiertarki odpada, ponieważ tego typu urządzenia nie są wyposażone w funkcję udaru. Młotowiertarka jest o wiele bardziej rozbudowanym urządzeniem, ponieważ poza ruchem obrotowym może również wykonać ruch w przód oraz tył. Da się to przeprowadzić na różne sposoby. W przypadku oparcia o udar mechaniczny, siła jego oddziaływania jest dopasowywana do siły nacisku, który jest generowany bezpośrednio przez operatora wykonującego wiercenie w betonie otworów. Z tego powodu stosowanie udaru mechanicznego wymaga niemałych nakładów energii ze strony użytkownika. Drugą opcją jest udar pneumatyczny. Takie młotowiertarki regulują siłę nacisku we własnym zakresie, dlatego operator nie musi tego robić. Jest on generowany poprzez gaz roboczy, a konkretnie oddziaływanie jego ciśnienia.

Rodzaje wierteł do wiercenia otworów w betonie

Wiercenie w betonie wymaga zastosowania wierteł koronowych, charakteryzujących się specyficzną konstrukcją. Wiertła te posiadają diamentowe ostrza, które umieszczone są na elementach zewnętrznych. Dzięki temu nawet w przypadku wyjątkowo twardego środowiska, żywotność wiertła jest znacząco zwiększona. W przypadku potrzeby wiercenia w betonie niedużych otworów, najlepiej zastosować tradycyjne wiertła widiowe. One również powinny posiadać uzbrojenie w postaci kilku płytek diamentowych lub węglików spiekanych. Dzięki temu wiertło może sobie doskonale poradzić nie tylko z samym betonem, ale również zbrojeniem znajdującym się w jego wnętrzu. Taki sprzęt stosuje firma WiercenieBetonu na ich stronie można zobaczyć go w akcji.

Uchwyt wiertarski i ogranicznik

Przeprowadzając wiercenie lub cięcie betonu, warto mieć na uwadze dobór odpowiedniego uchwytu wiertarskiego. W wielu sytuacjach tradycyjne głowice z funkcją samozaciskową mogą się okazać niewystarczające, ponieważ w momencie wiercenia otworów w betonie generowana jest bardzo duża siła. Jej działanie może sprawić, że głowice ulegną poluzowaniu. Przy wierceniu betonu bardzo ważną rolę odgrywa również ogranicznik. Jeżeli planowane jest wykonanie wielu precyzyjnych otworów w betonie, obecność ogranicznika jest praktycznie niezbędna. Dzięki niemu możliwe jest ograniczenie głębokości wierceń, a tym samym znaczne zredukowanie niebezpieczeństwa związanego z możliwością zbyt dużego uszkodzenia ściany. W ten sposób uniknąć można również nadmiernego nadwyrężenia sprzętu, a tym samym ograniczyć ryzyko jego przedwczesnego zniszczenia lub zużycia.