Skip to content Skip to footer

Szynoprzewody 3 fazowe

W obecnych czasach, jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów do oświetlenia są szynoprzewody. Warto wymienić szynoprzewód 3 fazowy, który obecnie jest najbardziej popularny.

Szynoprzewód 1 fazowy czy 3 fazowy ? – Jaki szynoprzewód wybrać ?

Tego typu rodzaj oświetlenia świetnie sprawdzi się w sklepach i w użytku domowym. Szynoprzewody są stosowanie do oświetlenia salonów czy też korytarzy bądź kuchni. Umożliwiają nam kierowanie światłą w dowolne miejsca, instalację dużej liczby lamp na jednej szynie, co jest odbierane jako rewelacyjne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które nie mają wielu punktów z przewodami, które umożliwiać będą podłączenie kilkunastu lamp na jeden sufit.

Zalet szynoprzewodów jest bardzo dużo, jednakże najlepiej skupić się na tych podstawowych, które najbardziej wpływają na wybór tego typu oświetlenia.

Budowa szynoprzewodu 3 fazowego.

Szynoprzewody 3-fazowe w przeciwieństwie do 1-fazowych prowadzone mają wewnątrz szyny oraz aż cztery pręty przewodzące prąd i trzy pręty fazowe. Dodatkowo posiadają jeden pręt zerowy, który jest wspólny dla wszystkich. Taka opcja pozwala na podłączenie lamp do wszelkich faz, co w efekcie umożliwia włączenie i wyłączenie osobno lamp, które zainstalowane są na jednej szynie.

Natomiast przy szynoprzewodach jednofazowych, standardowa domowa instalacja będzie odpowiednia, jednakże w przypadku szynoprzewodu 3 fazowego, musimy zastosować pewne modyfikacje, które są niezbędne do prawidłowego wykorzystania potencjału w tego typu oświetleniu.

Jak prawidłowo podłączyć Szynoprzewód 3 fazowy?

W tym miejscu sprawa będzie nieco bardziej złożona, ponieważ jak wcześniej było wspomniane, do szyny trzyfazowej trzeba podłączać trzy fazy. Naturalnie nie trzeba tego wykonywać i równie dobrze można podłączyć jedynie jedną fazę lud dwie z trzech.

Warto przeanalizować prosty szkic na którym można zobaczyć jak wyglądać będzie prawidłowe podłączenie szynoprzewodu trzyfazowego. Podstawowym krokiem jest zastąpienie przełącznika ściennego z jedno klawiszowego na 2 bądź 3 przyciskowy.