Skip to content Skip to footer

Jakie drewno na Twoje krzesła?

Drewno jest materiałem bardzo klasycznym i eleganckim, jako tworzywo dla mebli sprawdza się w niemal każdych okolicznościach. Świat krzeseł drewnianych jest bardzo różnorodny, zawiera całą gamę mebli od masywnych, bogato zdobionych dzieł sztuki użytkowej po proste i lekkie krzesełka ogrodowe.

Dlaczego krzesła i stoły z drewna?

Każde miejsce na świecie ma swój unikalny klimat. Jednak czy to wiecznie zabiegana Warszawa, czy ciche górskie uzdrowisko, wszędzie ludzie muszą od czasu do czasu na czymś usiąść. Słowem, wszędzie potrzebne są krzesła Poznań nie jest tutaj żadnym wyjątkiem.

Drewno jest dosyć uniwersalnym wyborem. Jako materiał naturalny, jest bardziej przyjazne środowisku niż np. zwykły plastik czy technorattan. Nie nagrzewa się tak łatwo jak metal, nie sprawia więc dyskomfortu przy użytkowaniu.

No dobrze, ale jaki rodzaj drewna wybrać?

Nie sposób wymienić tu wszystkich gatunków drzew, z których mogłyby zostać wykonane nasze meble, ograniczymy się więc do kilku, które możemy łatwo spotkać odwiedzając centrum krzeseł.

Drewno dębowe – bardzo klasyczny, używany od setek lat w stolarstwie materiał będzie świetnym wyborem, jeśli chcemy urządzić wnętrze eleganckie i pozbawione ekstrawagancji. Wykonane z dębu krzesła są ciężkie i twarde. Dzięki swojej masywności są jednak bardzo stabilne, a z twardością materiału możemy sobie poradzić odpowiednim, gustownym tapicerowaniem.

Drewno tekowe – pozyskiwane z drzew rosnących naturalnie wyłącznie na pewnych obszarach Azji jest z natury dosyć odporne na działanie wody i związków chemicznych. Dobrze sprawdzi się więc np. w kuchni lub jadalni, gdzie o rozlanie szklanki herbaty na krzesło nie jest tak trudno. Ma dosyć oryginalny odcień i świetnie nada się do ozdobnych wnętrz.

Sklejka (potocznie dykta) – to sklejone ze sobą cienkie warstwy drewna, najczęściej brzozowego, olchowego lub sosnowego. Występuje też w bardziej „romantycznych” wersjach, na przykład z drewna różanego lub wiśniowego. Jest to zazwyczaj wybór tańszy od litego drewna, co wcale nie musi znaczyć, że jest to opcja gorsza. Sklejka daje się bardzo łatwo modelować, dzięki czemu wykonane z niej krzesła mogą mieć fantazyjne kształty lub wycięte wzory. Sprawdzi się świetnie tam, gdzie nie musimy pilnować formalnej elegancji i chcemy pozwolić sobie na ekstrawagancję.

A może inny wybór?

Tekst ten pominął setki mniej popularnych ostatnio możliwości takich jak np. rattan, buk, czy sosna. Jeśli wciąż nie jesteś zdecydowany, być może odpowiednią dla Ciebie opcją jest osobiste odwiedzenie stacjonarnego Świata Krzeseł i porozmawianie z kompetentnym pracownikiem?