Skip to content Skip to footer

Kiedy warto zainstalować czujnik gazu i czadu?

Czujnik dymu i gazu to niezwykle istotne urządzenie, które powinno być zainstalowane wszędzie tam, gdzie używane są piece i kominki. Wiele osób nadal nie korzysta z tego typu urządzeń, tymczasem są one w stanie uratować życie. Co warto wiedzieć o czujnikach dymu i czadu?

Dlaczego konieczne jest zainstalowanie czujnika gazu i czadu?

Wiele osób zdaje sobie sprawę, jak istotne jest, aby instalacja gazowa była szczelna. Jednak w tym przypadku wyciek może być powodem wybuchu, dlatego znacznie częściej kontroluje się dokładnie stan instalacji. Ponadto obecnie do standardowego bezwonnego gazu ziemnego dodawana jest substancja, która wspomaga jego wyczuwanie. Nadal jednak czujnik gazu i czadu jest urządzeniem niezbędnym. Może się bowiem zdarzyć, że wyciek mimo wszystko pozostanie niezauważony aż do momentu katastrofy lub zatrucia. W przypadku nieszczelnej instalacji kominowej lub niesprawnego pieca sytuacja może być równie groźna co w przypadku gazu. Choć taka awaria zazwyczaj nie grozi wybuchem, to jedna tlenek węgla może być przyczyną śmiertelnego zatrucia. Odpowiednio umieszczony czujnik czadu i gazu pozwala na uniknięcie tego typu niebezpieczeństwa.

Dlaczego warto zastosować czujnik dymu i czadu?

Tlenek węgla, w przeciwieństwie do obecnego gazu w instalacjach, jest całkowicie bezwonny. Oznacza to, że niezwykle łatwo może dojść do zanieczyszczenia powietrza. Dzieje się to nawet szybciej niż w przypadku gazu ziemnego, ponieważ tlenek węgla jest nieco lżejszy niż powietrze. Oznacza to, że szybciej porusza się ku górze i szybciej może dojść do wymieszania się tlenku węgla z innymi gazami.

Warto również pamiętać, iż zatrucie tym bezwonnym gazem jest także dość szybkie. Tlenek węgla łączy się z hemoglobiną trwale, co powoduje, że nie ma tam już miejsca na tlen. Ale to nie jedyne niebezpieczeństwo. Tlenek węgla nie tylko łączy się trwale, ale robi to także szybciej od tlenu. Dlatego też tylko sprawdzony czujnik dymu i czadu może ochronić mieszkańców domu lub mieszkania w przypadku wystąpienia awarii.

Czujnik gazu i czadu – gdzie trzeba umieścić?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zakup takiego urządzenia jak czujnik czadu i gazu. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli zostanie on niewłaściwie zainstalowany, może dawać mylne sygnały o przekroczeniu poziomu czadu lub uruchomić alarm za późno. Czujniki dymu i czadu należy umieszczać w tych samych pomieszczeniach, w którym najszybciej może dojść do wydzielenia się tlenku węgla lub gazu. Uważa się przy tym, że czujnik nie może być bliżej niż metr od potencjalnego źródła.