Skip to content Skip to footer

Jak wybrać żyrandol do salonu?

W każdym domu salon spełnia specjalną funkcję, a właściwie kilka. To w nim w ciągu dnia spędzamy najwięcej czasu. Także podczas uroczystości rodzinnych salon występuje w roli głównej. To właśnie z tych powodów szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na jego oświetlenie.

Kilka stref – kilka źródeł światła

Ze względu na swoje funkcje salon najczęściej podzielony jest na dwie strefy. Jedna to oczywiście stół z krzesłami do wspólnego spożywania posiłków, układania puzzli, rozgrywania gier planszowych.

Druga strefa to strefa odpoczynku przeznaczona do oglądania telewizji, przeglądania prasy, czytania ulubionych książek. W tej części salonu najczęściej znajduje się sofa, fotele oraz mały stolik kawowy.

Obie te strefy powinny mieć odpowiednio dobrane lampy do pokoju, zarówno wiszące, jak i stojące. Najlepiej ich rozmieszczenie zaplanować już na etapie projektowania instalacji elektrycznej. Dzięki temu unikniemy później przeróbek lub nieestetycznie wyglądających przedłużaczy.

Żyrandole pokojowe – jak wybrać?

Żyrandole do pokoju są centralnym źródłem światła w salonie. Nie oznacza to, że musi być umieszczony w miejscu centralnym sufitu. Wręcz przeciwnie, powinien być powieszony nad stołem, bo to on jest najważniejszym punktem salonu.

Żyrandole pokojowe to najczęściej ostatni element aranżacji wnętrza, dlatego należy wybierać je zgodnie z jego stylem.

Uniwersalnym rozwiązaniem są klasyczne lampy do pokoju. Można je dopasować do każdego rodzaju aranżacji.

Żyrandole do pokoju najczęściej składają się z kilku kloszy różnie rozmieszczonych. Wybierając żyrandol do salonu warto zdecydować się na taki, który część kloszy będzie miała skierowane w górę, a część w dół. Pozwoli to w łatwy sposób dopasować intensywność oświetlenia do potrzeb w danej chwili.

Żyrandole do nowoczesnych wnętrz

Nowoczesne wnętrza cechują się minimalistycznym wyposażeniem. Do nich będą pasowały proste żyrandole wykonane z metalu, szkła i papieru. Asymetryczne rozmieszczenie kloszy lub nieregularne kształty będą dodatkowym elementem aranżacyjnym.

Uzupełnieniem oświetlenia salonu są kinkiety boczne i lampy stojące. Najbezpieczniej jest dobrać je w tym samym stylu co główny żyrandol. Dzięki temu unikniemy ewentualnego dysonansu. Nie musi być to jednak regułą. Do klasycznego żyrandola możemy dobrać nowoczesne lampy pokojowe lub ledowe oświetlenie punktowe zwracające uwagę na ciekawe miejsca w salonie.