Skip to content Skip to footer

Jak wybrać koc na łóżko?

Wiele osób nie wyobraża sobie porządkowania łóżka bez nakrywania go narzutą. Wybór takiego koca czasem może sprawić jednak kłopot. Jaką narzutę kupić, by spełniała nasze oczekiwania?

Koce narzuty – dlaczego je stosujemy?

Koc na łóżko to rodzaj praktycznej narzuty, która może pełnić wiele zadań. Przede wszystkim jej rolą jest zabezpieczanie pościeli i mebla przed brudem, kurzem, śladami zwierzęcych łap, sierścią pupila, plamami po np. rozlanej kawie itp. Poza tym koce na łóżko chronią tapicerkę przed zniszczeniem w postaci np. rozdarcia czy przetarć. Na pewno też porządkują wizualnie pokój – zakryta pościel to znacznie większy ład w pomieszczeniu. Dodatkowo wnętrze staje się bardziej stylowe, ponieważ koc na łóżko w ciekawym wzorze to element dekoracyjny.

Koc na łóżko – jaki? Rodzaje narzut

Producenci oferują nam różnorodne stylistycznie Koce narzuty. Mamy szansę wybrać wersję w ulubionej kolorystyce czy wzorze pasującym do wystroju pomieszczenia. Szczególnie ważną kwestią jest także rodzaj materiału. Koc na łóżko musi być trwały, by dobrze chronić meble i pościel. Jakie opcje czekają na nas w sklepach? Bardzo lubiane są wersje bawełniane, modele z wełny, poliestru czy jedwabiu. Wiele osób chętnie sięga po pikowane, satynowe narzuty. Popularne są również dziergane koce na łóżko, które mogą sprawdzić się także jako okrycie ciała w chłodne wieczory. Osoby lubiące klasyczny, elegancki styl, z pewnością zadowolą się żakardową odsłoną koców z wypukłymi ornamentami. Ciekawym rozwiązaniem jest narzuta dwustronna. W takim wypadku koc ma nie tylko różne kolory czy wzory, ale może też być wykonany z dwóch zupełnie różnych typów tkanin, co sprzyja częstszym zmianom wyglądu sypialni czy salonu.

Rozmiar koca na łóżko

Kupując narzutę, musimy zwrócić uwagę również na jej rozmiar. Choć może wydać się to oczywiste, wiele osób ma kłopot z właściwym wyborem wielkości takiego produktu. Przede wszystkim ważna jest zasada, by nie kupować narzuty w rozmiarze materaca. Trzeba pamiętać, że koc na łóżko powinien zakrywać dokładnie wszystko, co znajduje się pod spodem, czyli poduszki i często dość grubą kołdrę. Należy też wziąć pod uwagę, że narzuta może się po jakimś czasie skurczyć w wyniku prania. Trzeba zatem kupić odpowiednio dużą wersję – najlepiej doliczyć ok. 15-20 cm do długości i szerokości materaca.