Skip to content Skip to footer

Jak przygotować kosztorys remontu i dlaczego warto to zrobić?

Odpowiednie zaplanowanie remontu jest konieczne, jeśli chcemy zadbać o swoje zdrowie psychiczne i kontrolować stan finansów. Kiedy zdecydujemy się odświeżyć nasze mieszkanie, warto dokładnie oszacować przewidywane koszty. Jak wykonać kosztorys remontu i dlaczego warto to zrobić?

Dlaczego kosztorys jest tak ważny?

Remont rządzi się swoimi prawami. Często, kiedy odświeżamy jakieś pomieszczenie, wydatki piętrzą się jak szalone, a my tracimy kontrolę nad wydatkami. Na samym początku nie zdajemy sobie dokładnie sprawy, co ile kosztuje. Bez planu łatwo się przeliczyć i finalnie wydać dwa razy więcej niż planowaliśmy na początku, nie znając cen. I nie zdając sobie sprawy z ogromu prac, jakie mamy przed sobą. Remont w teorii często zupełnie odbiega od tego, jak to wygląda w rzeczywistości. Dlatego tak ważne jest zrobienie dokładnego kosztorysu remontu. To uchroni nas przed niespodziankami i nieplanowanymi wydatkami.

Jak zrobić kosztorys remontu?

Profesjonalny kosztorys remontu powinien zawierać wszystkie koszty związane z etapami planowanych prac. Może być on bardziej ogólny lub bardzo szczegółowy. W przypadku indywidualnego kosztorysu dla naszego mieszkania zwykle kosztorys przyjmuje formę szkicu. Znajdują się w nim ceny wszystkich przedmiotów, które musimy kupić, np. cena za pojedyncze gniazdko, cena za potrzebną ilość farby itp.

Podczas tworzenia kosztorysu, warto być dokładnym. Być może nie ma to takiego znaczenia w przypadku drobnych rzeczy jak farba właśnie. Jednak, jeśli remontujemy łazienkę, i kupujemy kafle na m2, dokładność jest bardzo znacząca. Pomyłka w takich obliczeniach może sprawić, że cena za wszystkie kafle będzie różniła się nawet o kilkaset złotych, w zależności od ceny wybranych kafli. Dzięki temu unikniemy też sytuacji, w której czegoś by nam zabrakło. Zdarza się, że produkty stworzone w różnych terminach czy seriach różnią się nieco odcieniem, dlatego warto kupić wszystko od razu. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której dokupione pojedyncze kafle różniłyby się lekko barwą. To niepotrzebny stres, którego można uniknąć.

Remont może przysporzyć wiele kłopotów. Można ich jednak uniknąć, jeśli dokładnie go zaplanujemy. Dlatego, jeśli zabieramy się za odświeżanie mieszkania, warto zacząć od stworzenia kompleksowego kosztorysu. Dzięki kosztorysowi remontu będziemy lepiej przygotowani i będziemy mogli sprawniej kontrolować budżet. Ma to duże znaczenie w przypadku większego zakresu pracy, jakich wymaga na przykład remont łazienki czy kuchni. To spory koszt i warto od początku mieć go pod kontrolą.