Tapety na fizelinie wydają się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla osób, które cenią sobie połączenie atrakcyjnego wzornictwa oraz doskonałych parametrów użytkowych. Posiadają one wiele zalet, dzięki którym komfort codziennego życia znajduje się na wyższym poziomie. To świetna opcja w przypadku pomieszczeń, które są szczególnie narażone na zabrudzenia m.in. pokoju dziecięcego, jadalni, kuchni, przedpokoju.
Jaki klej wybrać?
Wiele osób nie ma pojęcia, jak kłaść tapetę na fizelinie. Na pierwszy rzut oka wygląda ona podobnie do papierowej, jednak posiada dodatkowe warstwy. Większa grubość sprawia, że drobne niedoskonałości ściany nie są widoczne, a więc etap przygotowania powierzchni nie wymaga dużych nakładów pracy. Plusem omawianej tapety jest nie tylko wysoka odporność na zabrudzenia, ale również świetne właściwości izolacyjne (termiczne oraz akustyczne).
Podstawową różnicą jest to, że klej nakładany jest wyłącznie na ścianę. Zastanawiasz się, jak kłaść tapetę? Ulega ona rozciągnięciu pod wpływem działania wilgoci. Oczywiście proces aplikacji wymaga sporej ostrożności, jednak nie jest on zbyt skomplikowany. Wszelkie popełnione błędy należy korygować na bieżąco. Kluczowy jest również właściwy dobór kleju (polecany jest klej typu direct).
Jak przygotować ścianę?
Tapeta na fizelinie może zakryć sporą ilość niedoskonałości, a więc nie trzeba się przejmować niewielkimi pęknięciami, wgłębieniami lub rysami. Oczywiście nie oznacza to braku konieczności przygotowania powierzchni. Podstawą jest to, aby usunąć kurz i zanieczyszczenia mechaniczne. Jak kłaść tapetę na fizelinie? Nie zapomnij o odtłuszczeniu ściany! W innym przypadku klej nie zagwarantuje oczekiwanej przyczepności.
Trzeba także podkreślić, że nie należy kłaść tapety na tapetę. Jeśli znajduje się ona na ścianie, to konieczne jest jej usunięcie. Można wykorzystać do tego profesjonalny preparat ułatwiający odklejanie. To najlepsza opcja dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas.
Jak zaaplikować tapetę?
Aplikacja tapety na fizelinie jest relatywnie prosta, jednak należy wykazać się cierpliwością. Priorytetem jest to, aby klej był wilgotny. Nie nakładamy go na całą ścianę, a jedynie miejsce, gdzie za chwilę zostanie zaaplikowany pas tapety. Klejenie należy rozpocząć od góry.
Niezwykle istotne jest to, aby mocno dokleić brzegi – inaczej będą one odchodzić od powierzchni. Ponadto, wszelkie zabrudzenia warto usuwać na bieżąco, gdy nawet po kilku godzinach ich eliminacja może okazać się niemożliwa. Jeśli klej zaschnie na krawędziach tapety, to najprawdopodobniej pojawią się nieestetyczne żółte plamy.