Pojemniki do przewożenia produktów mięsnych mogą zwiększyć ergonomię transportu. Towar będzie mógł być szybciej wyładowany, a systemowe rozwiązania pozwalają na dowolne ustawianie skrzynek z towarem. Przez to zmniejsza się ilość potrzebnego miejsca, a obsługa sklepu ma lepszy dostęp do towaru.
Szybkie kompletowanie i pakowanie zamówień
Często sklepu oczekują różnorodnego towaru wchodzącego w skład zamówienia zbiorczego. Systemowe pojemniki na mięso pozwalają na spakowanie towaru w większą ilość skrzynek tak, aby można było łatwo określić, które mają być wyładowane u klienta. W ten sposób zmniejszony jest poziom błędów popełnianych przy dostawach, ponieważ towar jest w oznaczonych opakowaniach zbiorczych. Tak przygotowany towar również łatwiej przygotować do wydawania go z magazynu dla dostawcy. Można również stosować oznaczenia za pomocą kodów kreskowych dotyczących konkretnych zamówień.
Kontrola towaru dzięki budowie skrzynek transportowych
Pojemniki plastikowe na mięso są tak zaprojektowane, aby łatwo można było ustalić ich zawartość. Pojemniki takie jak Maximeat mają wycięcie w przedniej ściance. Otwór ten pozwala na kontrolę stanu towaru i szybsze odnalezienie pojemników nieprzeznaczony do wyładunku. W ten sposób można przyspieszyć rozładunek towaru. Osoby obsługujące wyładunek nie muszą przekładać skrzynek z mięsem, przez co ograniczają czas przebywania w naczepach chłodniczych.
Układając skrzynki jedną na drugiej, można lepiej wykorzystać powierzchnię ładunkową tak, aby przewieść więcej towaru.
Bezpieczne magazynowanie mięsa w pojemnikach transportowych
Po wyładunku mięsa należy je odpowiednio przechowywać. Zamiast tradycyjnych regałów można zastosować pojemniki masarskie, które będą miały możliwość układania pionowych sztapli. System wpustów dodatkowo usztywnia taką konstrukcję, przez co jest to bezpieczna alternatywa dla mebli magazynowych. Tworzywo, z jakiego są one wykonane, spełnia wszystkie normy sanitarne i może być one używane w różnych temperaturach. Po opróżnieniu pojemników mogą być one składane tak, aby zajmowały, jak najmniej miejsca w magazynie. Otwarta ściana przednia pojemników ułatwia wyjmowanie towaru i odnalezienie potrzebnych w danym momencie wyrobów. W wypadku opakowań wielorazowych należy zwracać puste pojemniki dla dostawcy. Dokona on ich czyszczenia i wyparzania przed kolejną dostawą.