Pasywny dom jednorodzinny posiada znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną niż ten wzniesiony tradycyjnymi metodami. Roczny koszt ogrzewania takiego budynku jest nawet 5-krotnie niższy niż zwykłego domu!
Dom pasywny – dla oszczędnych
Budownictwo pasywne cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Domy budowane w tej właśnie technologii wykorzystują zaledwie 15 kWh/(mkw./rok), co przekłada się na znacznie niższe rachunki.
Konstrukcja domu pasywnego jest zwarta, pozbawiona mostków termicznych. Ważna jest silna termoizolacja, aby zminimalizować straty energii cieplnej. Stosuje się właściwe docieplenie ścian, dachu i fundamentów, a także odpowiednią stolarkę. Równie ważne jak drzwi zewnętrzne są także okna, które mogą zatrzymać nadmierną ucieczkę ciepła.
Czym wyróżniają się okna pasywne?
Energooszczędne okna pasywne mają niski współczynnik przenikania ciepła Uw, który plasuje się na poziomie niższym niż 0,8 W/m2K. Oznacza to, że okna te są cieplejsze niż te niespełniające wymogów budownictwa pasywnego.
Wśród charakterystycznych cech okien pasywnych znajdują się:
– grubsza konstrukcja
– odpowiednie uszczelnienie
– pakiety trzyszybowe
– szyby zespolone i klejone do ramy
Dodatkowo, okna te mogą posiadać specjalne powłoki niskoemisyjne na szybach. Są one odpowiedzialne za wpuszczanie energii cieplnej z zewnątrz budynku do jego wnętrza i zapobiegają ucieczce ciepła. W rezultacie umożliwiają one pasywne dogrzewanie domu. Optymalne efekty można uzyskać wtedy na stronie południowej, która jest najlepiej oświetlona.
Różne warianty okien pasywnych
Okna tego typu produkowane są z różnych materiałów: drewna, PCV, aluminium, a także z ich połączeń, na przykład jako okna drewniano-aluminiowe.
W zależności od zastosowanych materiałów okna pasywne posiadają także dodatkowe właściwości. Najczęściej klienci decydują się na okna PCV, które mają najniższe ceny. Gdy chodzi o estetyczny wygląd, sprawdzają się okna drewniane i drewniano-aluminiowe.
Podsumowując, pasywne okna to istotny element każdego domu pasywnego. Dzięki nim można zredukować zapotrzebowanie budynku na energię cieplną, a tym samym utrzymać jego koszty eksploatacji na znacznie niższym poziomie niż w budownictwie tradycyjnym.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.