Technologia LCD to dziś standard, na którym opiera się tworzenie wielu urządzeń, takich jak monitory komputerów czy ekrany telewizorów. Wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie ostatnich lat. Związane z nim odkrycie miało miejsce w XIX wieku, a jego skutki badano przez kolejne dziesięciolecia. Dziś LCD jest obecne w życiu każdego z nas.
Jak tworzono technologię LCD?
Pierwsze obserwacje przeprowadził w roku 1888 austriacki chemik i botanik, Friedrich Reintzner, który to w trakcie swoich badań odkrył ciekłe kryształy. Kolejnym krokiem było ustalenie ich właściwości optycznych, na które można wpływać za pomocą czynników zewnętrznych.
Dalszy ciąg historii to opatentowanie w roku 1963 praktycznego zastosowania ciekłych kryształów. Rok później powstał pierwszy tego typu ekran, a cztery lata później George Heilmeier opracował LCD z dynamicznym trybem rozpraszania. Pierwszy w pełni działający i niezużywający ogromnych ilości LCD pojawił się wraz z odkryciem 1972 roku efektu skręconego neumatyka przez Jamesa Fergasona.
Działanie ekranów ciekłokrystalicznych
Ekrany ciekłokrystaliczne, czyli LCD (liquid-crystal display) pozwalają na wyświetlanie obrazu, który powstanie z milinów osobnych komórek. Im większa jest ich liczba, tym o większej rozdzielczości obrazu mówimy. Zasady, według których funkcjonują wyświetlacze LCD, w tym wyświetlacz LCD graficzny, bazują na kilku znanych od dawna zjawiskach.
Pierwsze zjawisko wykorzystane w technologii LCD, polaryzacje światła, zaobserwowano w roku 1808. W połączeniu z takimi faktami, jak możliwość wpływania na strukturę ciekłego kryształu przez napięcie elektryczne oraz istnieniu substancji przezroczystych przewodzących prąd stworzono LCD – technologię opartą na wykorzystaniu zmiany polaryzacji światła pod wpływem zmian orientacji ciekłego kryształu poddanego działaniu pola elektrycznego.
Wykorzystanie technologii LCD
O technologii LCD myślimy przede wszystkim, poruszając kwestię telewizorów z płaskim ekranem. Wyraźnie oddany kontrast, wysoka rozdzielczość i jakość obrazu. Wszystko to zdecydowało o sukcesie tej technologii. Jednak wyświetlacze LCD, takie jak wyświetlacz LCD graficzny, były obecne w naszych domach jeszcze przed nabyciem takiego odbiornika.
Wyświetlacze graficzne LCD stosowane są w różnego rodzaju sprzętach domowych, biurowych, a także w maszynach. Za najprostszy przykład zastosowania tego rozwiązania można wskazać najprostszy, zasilany baterią kalkulator.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.