Skip to content Skip to footer

Technologia LCD – jak działają ekrany LCD?

Technologia LCD to dziś standard, na którym opiera się tworzenie wielu urządzeń, takich jak monitory komputerów czy ekrany telewizorów. Wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie ostatnich lat. Związane z nim odkrycie miało miejsce w XIX wieku, a jego skutki badano przez kolejne dziesięciolecia. Dziś LCD jest obecne w życiu każdego z nas.

Jak tworzono technologię LCD?

Pierwsze obserwacje przeprowadził w roku 1888 austriacki chemik i botanik, Friedrich Reintzner, który to w trakcie swoich badań odkrył ciekłe kryształy. Kolejnym krokiem było ustalenie ich właściwości optycznych, na które można wpływać za pomocą czynników zewnętrznych.

Dalszy ciąg historii to opatentowanie w roku 1963 praktycznego zastosowania ciekłych kryształów. Rok później powstał pierwszy tego typu ekran, a cztery lata później George Heilmeier opracował LCD z dynamicznym trybem rozpraszania. Pierwszy w pełni działający i niezużywający ogromnych ilości LCD pojawił się wraz z odkryciem 1972 roku efektu skręconego neumatyka przez Jamesa Fergasona.

Działanie ekranów ciekłokrystalicznych

Ekrany ciekłokrystaliczne, czyli LCD (liquid-crystal display) pozwalają na wyświetlanie obrazu, który powstanie z milinów osobnych komórek. Im większa jest ich liczba, tym o większej rozdzielczości obrazu mówimy. Zasady, według których funkcjonują wyświetlacze LCD, w tym wyświetlacz LCD graficzny, bazują na kilku znanych od dawna zjawiskach.

Pierwsze zjawisko wykorzystane w technologii LCD, polaryzacje światła, zaobserwowano w roku 1808. W połączeniu z takimi faktami, jak możliwość wpływania na strukturę ciekłego kryształu przez napięcie elektryczne oraz istnieniu substancji przezroczystych przewodzących prąd stworzono LCD – technologię opartą na wykorzystaniu zmiany polaryzacji światła pod wpływem zmian orientacji ciekłego kryształu poddanego działaniu pola elektrycznego.

Wykorzystanie technologii LCD

O technologii LCD myślimy przede wszystkim, poruszając kwestię telewizorów z płaskim ekranem. Wyraźnie oddany kontrast, wysoka rozdzielczość i jakość obrazu. Wszystko to zdecydowało o sukcesie tej technologii. Jednak wyświetlacze LCD, takie jak wyświetlacz LCD graficzny, były obecne w naszych domach jeszcze przed nabyciem takiego odbiornika.

Wyświetlacze graficzne LCD stosowane są w różnego rodzaju sprzętach domowych, biurowych, a także w maszynach. Za najprostszy przykład zastosowania tego rozwiązania można wskazać najprostszy, zasilany baterią kalkulator.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.