Skip to content Skip to footer

Zagospodarowanie terenu działki rekreacyjnej

Kupując ogród działkowy, często użytkownik mam ograniczenia co do rodzajów stawianych obiektów oraz ich wielkości. Wymusza to na nim konieczność wyboru pomiędzy powierzchnią użytkową, a tą przeznaczona na rekreację. Często obiekty stawiane na takiej działce nie mogą być trwale związane z podłożem.

Wyznaczenie stref użytkowych na działce rekreacyjnej

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jakie wymagania ma użytkownik działki. Pozwoli to na wykonanie planu zagospodarowania powierzchni taka, aby wykorzystać maksymalnie dostępny teren. Muszą się w takim planie znaleźć tereny do rekreacji, jak również miejsce na zaplecze techniczne i domki narzędziowe drewniane.

Takie obiekty pozwolą na przechowywanie wszystkich niezbędnych narzędzi. Dodatkowo wokół domków narzędziowych drewnianych można ulokować inne schowki oraz stworzyć miejsce na kompostownik lub drewutnie. Ważne, aby ułatwiały one utrzymanie czystości na działce.

Wybór miejsca do przechowywania narzędzi

Użytkownik działki powinien sprawdzić jakiej wielkości obiekty może wybudować na swojej działce. Pozwoli to na dobranie odpowiedniego rozwiązania. Domki narzędziowe drewniane wykonywane są w kilku wymiarach więc łatwo je dopasować do rozmiaru działki. Dobrze jest umieścić je z dala od wejścia, aby poprawić wygląd działki rekreacyjnej.

Sam domek należy dostosować do warunków panujących na działce. Dodatkowe okna pozwolą na lepsze wykorzystanie obiektu oraz doświetlą wnętrze, poprawiając komfort użytkowania bez konieczności budowy instalacji elektrycznej. Ważny jest również rozkład pólek i miejsca na ustawienie narzędzi ogrodniczych.

Inne zastosowanie dla domków narzędziowych

Jeżeli na działce nie planujemy innych obiektów niż domki narzędziowe drewniane, to można sprawić, aby były one jeszcze bardziej funkcjonalne. Mogą służyć one do przechowywania również innych przedmiotów związanych z ogrodnictwem oraz być małym warsztatem dla bieżących napraw sprzętu.

W tym wypadku potrzebny jest blat roboczy i dodatkowe źródło światła, aby można było użytkować pomieszczenie w dowolnym momencie. Domek ze względu na zadaszenie i ochronę przed czynnikami atmosferycznymi doskonale sprawdza się w roli drewutni. Łatwo przechowywać w nim zapas drewna do kominka lub paleniska w ogrodzie.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Megiw – producentem drewnianych domków narzedziowych