Skip to content Skip to footer

Jak się kładzie tapetę?

Sposobów na piękny wystrój wnętrza nie brakuje. Jedną z opcji jest tapeta, która jest teraz naprawdę modnym wyborem. Coraz więcej marek wprowadza wyjątkowe wzory tapet. Można zatem kupić rolkę za kilkanaście zł, można też za kilkaset. Wszystko w zależności od budżetu. Jak się kładzie tapetę? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób zainteresowanych tym tematem.

Jak się kładzie tapetę?

Tapetę można położyć samodzielnie, można z fachowcem. Nie trzeba dużego doświadczenia, aczkolwiek warto wiedzieć o tym, że precyzja ma duże znaczenie. Wzory muszą dobrze się ze sobą łączyć, a pomiędzy kolejnymi częściami tapety nie powinna prześwitywać ściana.

Drobiazgowość jest zatem mile widziana. Lepiej zarezerwować więcej czasu na położenie tapety niż zrobić to na szybko. Idealnie dopracowana tapeta stanowi bowiem wyjątkową ozdobę każdego wnętrza. Można zdecydować się na jej położenie na wszystkich ścianach, można tylko na jednej wybranej, na przykład tej, przy której stoi kanapa.

Przygotowanie ściany

Jeżeli ściana jest już odpowiednio wygładzona, można przystąpić do pracy. Wystarczy nakładać niewielką ilość kleju na ścianę, a następnie przyklejać tapetę. Rozsuwanie rolki odbywa się od góry do dołu.

Koniecznie trzeba wyposażyć się w ostry nóż do tapet. To właśnie przy jego pomocy przycina się tapetę u samego dołu, w miejscu, w którym następnie położy się listwę przypodłogową. To bardzo ważny etap, ponieważ właśnie w ten sposób wykańcza się tapetę na ścianie.

Ile rolek tapety?

Jedna z najważniejszych kwestii to policzenie, ile rolek tapety będzie potrzebnych do wyłożenia konkretnego wnętrza. Jeżeli kawałek tapety nie odpowiada wysokości ściany, nie można go użyć w konkretnym miejscu.

Pasy tapety przykleja się jeden obok drugiego, zwracając uwagę na to, aby wzory ładnie się ze sobą łączyły. Zwykle nie ma z tym problemu, ponieważ producenci tapet biorą to pod uwagę i tak projektują rozkład wzoru, by dla użytkownika lub tapeciarza był on prosty do przyklejenia. Listwę wykończeniową można położyć nie tylko na dole, ale również u góry, na styku ścian i sufitu.