Skip to content Skip to footer

Wszystko o systemach nawadniania trawników

W telewizji często widzimy reklamy automatycznych systemów nawadniania trawników. Oczywiście są one reklamowane jako wyjątkowo korzystne i wygodne. Czy rzeczywiście opłaca się z nich korzystać? Dla kogo one tak naprawdę są? Czy montaż takiego systemu to przedsięwzięcie kosztowne, czy nie bardzo?

Automatyczne systemy nawadniania trawników- co to jest?

Zacznijmy od odpowiedzi na początkowe pytania. Co to jest i z czego się składa? Otóż w skład takiego jednego systemu nawadniania trawników wchodzą automatyczne zraszacze do trawy, sterowniki i elektrozawory oraz przewody umożliwiające połączenie wszystkich elementów. Ten zestaw standardowy można oczywiście rozszerzyć jeszcze o dodatkowe czujniki wilgoci czy temperatury, które pomogą nam racjonalizować nawadnianie ogrodów.

Po co instalować automatyczne zraszacze do trawy?

Wszystko brzmi ciekawie, lecz w zasadzie czy taki system jest nam w ogóle potrzebny? Oczywiście nie każdemu. Jednakże właściciele dużych ogrodów, większych trawników np. dookoła hotelu, na polach golfowych czy na kortach tenisowych na pewno docenią zalety tego urządzenia. Dzięki niemu bowiem mamy pięknie utrzymane trawniki niczym z filmu amerykańskiego oraz bujne ogrody, nie musząc dzień w dzień ich ręcznie podlewać.

Czy nawadnianie ogrodów ma sens w Polsce?

Część z nas zapewne myśli że automatyczne systemy nawadniania trawników http://zielony-trawnik.pl/ stosuje się tylko i wyłącznie gdzieś w krajach naprawdę ciepłych i gorących. To nie jest do końca prawda. Otóż, aby mieć ładny trawnik musimy dbać o niego cały czas. Wiosną i często także latem opady deszczu nie są na tyle duże, żeby starczyły dla tak delikatnej roślinności, jaką jest trawa. Dlatego też automatyczne nawadnianie ogrodów jak najbardziej ma sens w naszym klimacie.

Jak wygląda montaż zdalnych systemów nawadniania trawników

Tu generalnie warto podkreślić, że najlepiej jest zainstalować cały system, a przynajmniej te jego części położone głęboko w ziemi, nim wyrośnie trawa i zakwitną kwiaty. Oczywiście później też będzie to możliwe, jednak będzie wymagało przekopania części klombów i rabatek.

Czy jest możliwy samodzielny montaż?

Wiele osób często pyta, czy takie automatycznie nawadnianie ogrodów można jakoś samemu zainstalować. To pragnienie czasem wynika z faktu, że rzeczywiście lubimy i potrafimy wykonywać takie prace i wówczas spokojnie możemy samodzielnie wszystko wykonać, lecz inaczej sprawa wygląda, jeśli podejmujemy decyzję o samodzielnym montażu z powodu oszczędności. Wówczas lepiej zatrudnić specjalistę, bo paradoksalnie możemy tylko ponieść większe jeszcze koszty.