Skip to content Skip to footer

Jak dopasować oświetlenie do modnych wnętrz w stylu retro?

Dobór oświetlenia odgrywa znaczącą rolę w aranżacji przestrzeni. Odpowiednio dopasowane lampy wpłyną zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność wnętrz. Za szczególnie praktyczne uznaje się umieszczanie w pokojach kilku źródeł światła. Umożliwia to pełnienie przez pomieszczenia kilku funkcji. Wśród najmodniejszych stylów pojawiają się konwencja vintage i retro minimalizm. Jak wybrać modne i funkcjonalne lampy retro?

Jak dopasować oświetlenie sufitowe w stylu retro?

Decydując się na żyrandol retro do pokoju, warto dopasować go do wielkości i układu pomieszczenia. W niewielkich wnętrzach może sprawdzić się akcesorium z jedną żarówką. Wisząca na łańcuchu lampa vintage ze szklaną lub emaliowaną osłoną zaprezentuje się szczególnie dobrze w strefie jadalnianej. To również korzystne rozwiązanie do kuchni. W salonach i sypialniach często wykorzystywane są modele z kilkoma ramionami. Taki żyrandol retro umożliwi rozjaśnienie bardziej przestronnych pomieszczeń. W przestrzeniach, które powinny być intensywnie oświetlone, warto umieszczać modele z odsłoniętymi żarówkami. Sufitowa lampa retro, która ma za zadanie stworzyć atmosferę przytulności za pomocą stłumionego blasku, może być zaopatrzona w stylowe abażury.

Dobór lamp ściennych i stojących

W funkcjonalnych przestrzeniach powinno pojawiać się również oświetlenie punktowe ułatwiające pracę, czytanie lub relaks. Stojąca lampa vintage doskonale sprawdzi się w modnych salonach i sypialniach. Model z materiałowym abażurem będzie emitował stłumiony blask i stworzy atmosferę sprzyjającą relaksowi. Do czytania lub pracy potrzebne jest bardziej intensywne światło. Warto zdecydować się tutaj na kinkiet lub lampę stołową, której żarówka zaoferuje światło o chłodniejszej barwie.

Ścienne modele są szczególnie chętnie wykorzystywane w kuchniach i łazienkach. Praktyczna lampa retro z tej kategorii umożliwi doświetlenie strefy z lustrem lub blatu roboczego. Poszukując lamp w stylu vintage, warto zadbać o to, aby podkreśliły charakter aranżacji. Za szczególnie modne uznawane są akcesoria w barwach mosiądzu i matowej czerni. Metalowe osłony mogą posiadać również emaliowaną powierzchnię w bardziej nasyconych kolorach. Odpowiednio dopasowane oświetlenie umożliwi stworzenie modnej aranżacji.