Skip to content Skip to footer

Fakty i mity na temat gotowych domów

Domy z gotowych elementów szturmem podbijają nasz rynek budowlany. Cieszą się ogromną popularnością, bo są bardzo atrakcyjną alternatywą dla zwykłych budynków. Przyjrzymy się im bliżej i dowiedzmy się, jakie mity wokół nich narosły. Obalmy je i zajmijmy się faktami.

Mit: Gotowe domy są nietrwałe

Domy gotowe prefabrykowane są równie wytrzymałe i trwałe, co tradycyjne budownictwo. Nie ma więc żadnych powodów do obaw, bo budynek zbudowany w tej technologii jest dokładnie tak samo wytrzymały jak te budowane z pojedynczych cegieł. Oznacza to, że budynki te mogą być z powodzeniem wykorzystywane przez długie lata.

Fakt: Budowa domów z gotowych elementów jest szybsza

Nie można mieć wątpliwości, co do tego, że budowa z gotowych elementów jest dużo szybsza, niż tradycyjna. Wystarczy tylko wylać fundamenty, a następnie postawić na nich elementy konstrukcyjne. To proste zadanie, które wymaga jednak użycia dźwigu. Zwykle jednak doświadczona ekipa może postawić taki budynek w ciągu kilku tygodni. Następnie czas potrzebny do przygotowania go do zamieszkania jest uzależniony od rodzajów wykończeń i czasu potrzebnego do ich wykonania. Sam budynek w stanie deweloperskim może stanąć nawet w ciągu trzech tygodni.

Mit: Gotowe domy są wszystkie takie same

To nie jest prawda. Jest wiele różnych projektów domów z gotowych elementów. Nigdzie nie jest powiedziane, że muszą one być proste i powtarzalne. Oczywiście zwykle te proste projekty są tańsze, ale nie oznacza to wcale, że kupujący musi wybrać właśnie je. Osoby, które mają większy budżet, mogą pozwolić sobie na bardziej skomplikowane budynki o większym metrażu.

Fakt: Domy z gotowych elementów wyglądają tak samo jak te tradycyjne

Na pierwszy rzut oka nie sposób odróżnić domów z prefabrykatów od tych budowanych metodami tradycyjnymi. Kiedy już inwestycja zostanie zakończona, nikt nie będzie wiedział, że dom powstał w innej technologii. Jeśli więc obawiasz się, że domy gotowe prefabrykowane wyróżniają się w jakikolwiek sposób i wyglądają inaczej niż pozostałe, to robisz to niepotrzebnie. Dom z gotowych elementów może mieć identyczną elewację, jak wszystkie inne budynki w sąsiedztwie. Możesz też zdecydować się na odważniejszy design po to, by podkreślić jego wyjątkowość.