Skip to content Skip to footer

Dachówki czy blacha trapezowa – wybieramy najlepsze pokrycie dachowe

Nie można zaprzeczyć, że każdy etap budowy domu jest niezwykle ważny. Wydaje się jednak, że szczególnej uwagi wymaga budowa dachu oraz jego pokrycia. Poza starannym wykonaniem, ważna w tym przypadku jest też jakość materiałów i odpowiedni ich wybór.

Co najlepsze na dach?

Generalnie, ludzie wybierają bardzo różnorodne pokrycia dachowe. Przede wszystkim, kierują się tym, jakiego rodzaju budynek pokrywają. Nie ma bowiem wątpliwości co do tego, że w przypadku domu jednorodzinnego dach powinien charakteryzować się raczej czymś innym niż w przypadku garażu, czy jakiegoś pomieszczenia gospodarczego.

Niewątpliwie, w przypadku tych ostatnich budowli, w zasadzie zawsze blacha trapezowa okazuje się najlepszym wyborem. W przypadku domów, czyli budynków mieszkalnych, popularność blachy trapezowej nie jest już tak duża. W tym przypadku bardziej preferowane są raczej dachówki ceramiczne. Wydaje się jednak, że wynika to bardziej ze względów estetycznych, niż z właściwości technicznych dachówek ceramicznych i blach trapezowych.

Właściwości techniczne blach trapezowych i dachówek

Przede wszystkim, przeważnie blacha trapezowa jest mocniejsza niż dachówki ceramiczne. Rzecz w tym, że po prostu łatwiej jest rozbić dachówkę niż złamać blachę. Wynika to z tego, że ceramika po prostu nie jest tak wytrzymała jak stal, czy którykolwiek z innych metali, z których tworzy się blachy trapezowe. Warto jednak w tym miejscu zauważyć, że rzadko kiedy w celu skonstruowania blachy trapezowej korzysta się z czegokolwiek innego niż stal.

Kolejną ważną kwestią jest oczywiście waga pokrycia dachowego. W tym przypadku, blachy trapezowe zdają się mieć jeszcze większą przewagę nad dachówkami. Jest to o tyle zaskakujące, że teoretycznie bardziej wytrzymał materiał powinien być cięższy od tego, który łatwiej zniszczyć. Jak widać jednak, zasada ta nie zawsze ma zastosowanie.

Kiedy dachówki a kiedy blacha?

Wydaje się, że w niektórych przypadkach lepiej użyć blachę trapezową, a innym razem dachówki. Jest kilka czynników, które powinny determinować wybór.

Jeśli mamy do czynienia z dachem, którego wytrzymałości nie jesteśmy zbyt pewni, raczej lepsza będzie blacha trapezowa. Im lżejsze obciążenie dachu w takim przypadku tym lepiej.

W przypadku, gdy dach jest mocny i stabilny, możemy wybrać z powodzeniem dachówki ceramiczne. W takim przypadku bowiem zupełnie nie trzeba się martwić o to, czy dach wytrzyma większe obciążenie.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal