Skip to content Skip to footer

Czym powinna się charakteryzować wiertarka stołowa?

Wiele jest na rynku takich urządzeń wykorzystywanych do majsterkowania, których próżno szukać w przeciętnym domowym warsztacie. Część z nich jest za duża, część jest za droga, a jeszcze inne są zbyt skomplikowane, aby korzystać z nich w domu. Są również i takie, o których nie wie się zbyt wiele, a przez to trudno jest je wybrać. Dobrym tego przykładem jest wiertarka stołowa.

Jakie są najważniejsze zalety wiertarki stołowej?

Wiertarka stołowa to dość proste urządzenie, które składa się z silnika, regulowanego uchwytu na wiertło, a także podstawy, w której umieszcza się przedmioty. Za co jednak są te urządzenia przede wszystkim cenione?

Zdecydowanie najważniejszą zaletą takiej wiertarki stołowej jest fakt, że umożliwia ona wygodne wiercenie właściwie w każdym materiale. Nie tylko w drewnie, lecz również w ceramice i metalu. Nie można także zignorować tego, że taka wiertarka z racji tego, że ma sztywnie umieszczone wiertło, pozwala na niezwykle precyzyjne wykonywanie otworów.

Na co zwracać uwagę, gdy kupuje się wiertarkę stołową?

Jeśli chce się korzystać z takiej wiertarki, przede wszystkim trzeba wiedzieć, jakie są jej najważniejsze cechy i parametry. Pozwoli to wybrać w sklepie odpowiedni dla siebie model, który odpowiadać będzie posiadanym potrzebom.

Podstawową cechą, którą powinna się taka wiertarka stołowa charakteryzować, jest oczywiście jej moc. Nie może to być model zbyt słaby, ponieważ nie będzie miał wystarczająco dużo siły, aby wiercić we wszystkich materiałach. Przykładowo do wiercenia w metalu potrzebna jest znacznie większa energia niż do wykonywania otworów w drewnie.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, aby taka wiertarka posiadła bardzo szeroki zakres regulacji jej obrotów. Regulacja obrotów powoduje, że możliwe jest ich zmniejszenie, jak i również zwiększenie. Ważne jest jednak to, aby zakres pracy tej regulacji był szeroki, co pozwoli znacznie spowolnić obroty wiertła, jak i również mocno je przyspieszyć. Dzięki temu otwory w zależności od materiału będą mogły być precyzyjnie ustawiane, a co za tym idzie, będą one powstawały znacznie szybciej i wygodniej. Nie da się również ukryć, że będą one lepiej wykonane, jeśli obroty będą dobrze dobrane do materiału.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.