Skip to content Skip to footer

Żyrandole industrialne – sztuka tworzenia unikalnego oświetlenia

W zakresie nowoczesnego wzornictwa i urządzania wnętrz niesłabnącą popularnością cieszy się styl industrialny. Cechuje się on odrobiną nonszalancji i surowym wyglądem potęgowanym przez rustykalne dodatki, takie jak choćby unikatowe oświetlenie industrialne nadające wnętrzom nastrojowy i unikalny klimat.

Styl industrialny

Fascynacja stylem industrialnym obserwowana jest już od pewnego czasu. Jego początki związane są z faktem wynajmowania lub sprzedaży pomieszczeń dawnych fabryk wyłączonych z użytku na lokale o przeznaczeniu mieszkalnym. Te wysokie wnętrza posiadające swój oryginalny wygląd wymagały odpowiedniej aranżacji. Mogło to być osiągane poprzez podkreślenie wyjątkowości budynków przez niecodzienny wystrój i ciekawe dodatki. W ten sposób powstał bardzo unikalny styl umiejętnie łączący elementy wykonane z zimnego metalu, naturalnego i surowego drewna oraz tkaniny pochodzenia naturalnego, takie jak len czy bawełna. Dzięki tym detalom wnętrza są nie tylko bardzo estetyczne ale również niezwykle komfortowe i przytulne.

Oświetlenie industrialne

Aby wnętrze mogło posiadać niezwykle unikalny i przyjazny charakter wymaga właściwego oświetlenia. W przypadku stylu loftowego jest on zapewniany przez oryginalne Żyrandole industrialne. Są one niczym małe dzieła sztuki nowoczesnej i cechują się wykonaniem z elementów znajdujących powszechne zastosowanie w przemyśle. Mogą to być na przykład rury, śruby czy nity. Wykonany w ten sposób żyrandol industrialny zdaje się być bardzo ciężki i masywny. Musi dostarczać ciepłe białe światło wprowadzające pozytywny klimat. Jego powierzchnia może być malowana farbami w kolorze szarym lub czarnym lub pozostawać w stanie naturalnym i nieco surowym. W tym przypadku ewentualna rdza lub inne przebarwienia są bardzo pożądane. Oczywiście muszą być one odpowiednio zabezpieczone tak aby nie dochodziło do uszkodzenia lampy, a jednocześnie ma to być zabieg pielęgnacyjny prawie niezauważalny i maksymalnie zbliżony do występującego naturalnie w przyrodzie.

Żyrandole industrialne

Efektowne oświetlenie zastosowane we wnętrzach utrzymanych w stylu industrialnym posiada walory użytkowe oraz ozdobne. Taki niezwykle ciekawy żyrandol industrialny przykuwa wzrok i wzbudza powszechne zainteresowanie.