Skip to content Skip to footer

Balustrady całoszklane w ujęciu liczbowym

Samodzielny montaż balustrad całoszklanych jest bardzo trudny i wymaga posiadania sporych umiejętności manualnych. Jeśli jednak ktoś czuje się na siłach, aby zrealizować tą inwestycję samodzielnie, powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych liczb.

Jak zamontować szybę?

Chcąc stabilnie zamocować balustrady szklane, potrzeba do tego odpowiedniego ceownika. Zostanie on przymocowany do spodniej części schodów, by stanowić bezpieczną podstawę dla konstrukcji balustrady. W związku z tym musi być on umieszczony tak, aby rowek był usytuowany w kierunku ku górze.

Taka metoda montażu wiąże się ze znacznym obciążeniem wspomnianego ceownika, co jednoznacznie wiąże się z koniecznością jego stabilnego przymocowania do płaszczyzny schodów. Ceownik powinien być mocowany za pomocą metalowych wkrętów, które umieszcza się w odległości co najwyżej 40 cm.

Wysokość tafli szkła

Samodzielne, a zarazem bezpieczne przycięcie tafli szkła jest dość trudne. Dlatego zamawiając je warto zwrócić uwagę na kąt jego pochylenia. Powinien być on dokładnie taki sam, jak kąt pochylenia ceownika, na którym cała ta konstrukcja będzie się opierać. Można zaryzykować stwierdzenie, że ten etap prac wymaga największej precyzji i bardzo dużych umiejętności manualnych.

Jeśli chodzi o wymiary tafli szkła, to będzie ona uzależniona od tego, jak wysokie są projektowane balustrady całoszklane. Eksperci ds. bezpieczeństwa zalecają, aby maksymalna wysokość tychże tafli nie była mniejsza, niż 90 cm. Jest to wystarczająco dużo zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, którzy w ten sposób chronieni są przed wypadnięciem i jednocześnie mogą się stabilnie trzymać.

Ostateczne wykonanie

Gdy wykonawca posiada wszystkie niezbędne części, należy je odpowiednio zmontować. Po zainstalowaniu ceownika trzeba wprowadzić do niego odpowiedni klej, a następnie szybę. W razie potrzeby całość można dodatkowo skręcić, co (biorąc pod uwagę wytrzymałość szkła) nie powinno być zbyt trudne.

Podsumowując, efektem tychże prac są przepiękne i nowocześnie wyglądające balustrady całoszklane, które z pewnością znacznie podnoszą komfort domu lub mieszkania. Najważniejszą kwestią pozostaje to, aby całość zmontowana była trwale i bezpiecznie, gdyż od tego zależeć będzie zdrowie korzystających z balustrady osób.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Esglas.