Wbrew pozorom założenie i prowadzenie bloga wcale nie jest takim prostym zadaniem. Mimo iż coraz częściej wiele osób podejmuje to wyzwanie, trzeba jednak wiedzieć, że utrzymanie obserwatorów jest dość trudne, jeżeli blog nie rozwija się i raz na jakiś czas nie jest zmodyfikowany. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem prowadzenia bloga? Na co zwrócić uwagę, by zdobyć wielu obserwatorów? Poniżej kilak praktycznych wskazówek.
Kreatywność to podstawa
Przed rozpoczęciem pracy nad blogiem warto usiąść i dobrze zastanowić się, o czym ten blog ma być i w jaki sposób powinien być prowadzony. Dobrze jest stworzyć w internecie „miejsce”, w którym wyczerpująco podejdzie się do danego tematu. I co ciekawe, wcale nie trzeba szukać skomplikowanych zagadnień. Wystarczy pisać o tym, na czym dana osoba się zna i co ją interesuje.
Wbrew pozorom ostatnio największym zainteresowaniem wśród czytelników cieszą się blogi o codziennych, prozaicznych rzeczach. Taki choćby blog o sprzątaniu posiada tysiące obserwatorów w rożnym wieku i z różnych stron Polski. Dlaczego taka prosta tematyka interesuje społeczeństwo? Jeżeli blog prowadzony jest z pasją, a dana osoba wie o czym pisze i w interesujący sposób umie to przekazać, szybko trafia do odbiorców. Blog o sprzątaniu nie tylko musi więc nawiązywać do sposobów na porządek dookoła siebie. Można w nim również poruszyć tematy związane z organizacją życia codziennego, można przetestować masę przydatnych urządzeń, które sprawdzają się w domu itp.
Jaki blog zwraca uwagę odbiorców?
Blog powinien by profesjonalnie wykonany. Odpowiednia czcionka, ciekawa grafika, możliwość komentowania wpisów – to wszystko wpływa na ostateczny wygląd strony. Jeżeli blog źle się czyta, litery są za małe lub niewyraźne, jeżeli co jakiś czas nie pojawiają się na blogu nowości, to szybko on się znudzi obserwatorom. Warto więc wcześniej wziąć to pod uwagę.
Nie zawsze bloga trzeba prowadzić samodzielnie. Mnóstwo osób nawet tego samodzielnie nie robi, tylko współpracuje z informatykami, którzy pomagają wklejać wpisy, dbają o to, by blog znajdował się na wysokiej pozycji w rankingach itp. Są nawet specjalistyczne firmy, które współpracują z blogerami i dbają o ich blogi przez cały czas.
Do kogo bloger chce trafić?
Określenie grupy odbiorców powinno nastąpić jeszcze przez rozpoczęciem pracy nad blogiem. To ważne, by teksty były napisane w taki sposób, by autor bloga dotarł do takiej grupy osób, do której chce.
Młodzi ludzie często piszą swoje teksty dla innych młodych osób. Starsi z kolei chcą dotrzeć do rówieśników, jak i do młodzieży, która być może będzie się nimi inspirować. Na jaką grupę wiekową liczy autor? To ważne, by określił, kto będzie jego głównym czytelnikiem.