Prawidłowa regeneracja jest niezbędna dla funkcjonowania organizmu. W związku z tym każdy człowiek powinien mieć czas na zdrowy sen, na który mają wpływ warunki panujące w sypialni. Bardzo ważnym elementem w procesie codziennej odnowy sił witalnych jest pościel, a tutaj najistotniejsze są poduszki.
Czy warto inwestować w poduszki puchowe?
Jeszcze do niedawna puch oraz pierze były kojarzone z alergiami i wiele osób zastępowało poduszki z puchu produktami syntetycznymi. Jednak, jak wiadomo niewiele jest sztucznych artykułów, które mają w pełni pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Większa świadomość konsumencka sprawia, że coraz częściej wracamy do propozycji naturalnych, w związku z tym rośnie również zainteresowanie poduszkami z puchu gęsiego. Obecnie naturalne wsady są wcześniej odpowiednio przygotowywane. Przede wszystkim pochodzą one od zwierząt z ekologicznych hodowli, a nie są to produkty poubojowe rozdrabniane mechanicznie. Ponadto puch jest poddawany specjalistycznemu procesowi prania w bardzo wysokiej temperaturze, a następnie jest odpylany. Dzięki temu traci zapach oraz właściwości alergizujące.
Poszewka ma znaczenie
Poduszki z puchu gęsiego posiadają niekiedy dość drobne wypełnienie. Wiele osób sądzi, że może ono się wydobywać poprzez włókna poszewki i powodować podrażnienia układu oddechowego lub problemy skórne. Jednak, jak już wcześniej zostało zauważone pierze jest specjalnie przygotowywane i bardzo rzadko wywołuje alergie. Ponadto obecnie producenci poduszek puchowych stosują poszewki z tkanin o wysokiej gramaturze, np. puchoszczelną bawełnę. Materiał sprawia, że poducha „oddycha” – odpowiednia cyrkulacja powietrza zapobiega rozwojowi grzybów oraz pleśni, ale nie przepuszcza nawet najdrobniejszych elementów puchu.
Poduszki puchowe – konserwacja
Wysokiej jakości poduszki z puchu gęsiego można raz do roku prać samodzielnie. Jednak niekiedy mogą wystąpić problemy z dokładnym wysuszeniem produktów w związku z czym, warto je co jakiś czas oddawać do profesjonalnego czyszczenia. Jest to szczególnie polecane wtedy, kiedy puch się nadmiernie zbije i nie jesteśmy w stanie samodzielnie go rozdzielić. Poduszki puchowe warto również regularnie wietrzyć na świeżym powietrzu, szczególnie w niskich temperaturach. Ponadto producenci zalecają, aby nie przechowywać ich w szczelnie zamkniętych skrzyniach i szufladach.
Poduszki z puchu gęsiego zapobiegają nadmiernemu poceniu się głowy. Ponadto ich kształt dostosowuje się do anatomicznej budowy śpiącego, co sprawia, że sen jest głębszy, a wypoczynek bardziej efektywny. Jednak przed zakupem należy zwrócić uwagę, czy mamy do czynienia z produktem z 100% z puchu.