Całkowity koszt instalacji gazowej w domu może być naprawdę bardzo wysoki, dlatego też warto dowiedzieć się w jaki sposób można nieco zaoszczędzić. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które planują założenie instalacji gazowej w domu.
Dotacje na ogrzewanie gazowe – co warto wiedzieć?
Koszt instalacji gazowej w domu można znacząco obniżyć korzystając z ogólnodostępnych dotacji. Właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać na przykład z popularnego programu „Czyste Powietrze”. Wysokość dopłat w dużym stopniu uzależniona jest od dochodów i może maksymalnie wynieść od 45% do nawet 75% wartości całej inwestycji. Warto wspomnieć również o tym, że istnieje również możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Mowa tutaj oczywiście o popularnej uldze termomodernizacyjnej, dzięki której można odliczyć wydatki zarówno na zakup, jak i również na montaż kotła gazowego.
Na samym końcu warto wspomnieć o programach samorządowych. Ich podstawowym celem jest oczywiście zachęcenie mieszkańców do jak najszybszej wymiany kopciuchów na nowoczesne kotły. W dużej mierze to właśnie dzięki instalacji gazowej można skutecznie walczyć ze smogiem.
O czym należy pamiętać?
Oszczędzić można nie tylko na instalacji gazowej, ale również na jej użytkowaniu. Warto zadbać o systematyczny serwis kotła, dzięki czemu będzie można liczyć na wydajną i efektywną pracę. Tylko dzięki sprawnemu kotłowi można ograniczyć rachunki za ogrzewanie gazowe. Jeżeli stary kocioł zmieni swoją moc, to warto wymienić go na nowszy model.