Oprawy świetlne można zastosować do głównego, jak i punktowego oświetlenia. Dostępne na rynku produkty sprawdzają się nie tylko w domach, ale i biurach czy innych pomieszczeniach. Oferowane dziś oprawy oświetleniowe różnią się od siebie i mają różne zastosowanie. Wśród najpowszechniejszych wymienić można kilka rodzajów.
Stropowe oprawy oświetleniowe
Oprawy stropowe w formie oczek oświetleniowych montowane są w sufitach podwieszanych. Cechuje je wysoka estetyka i funkcjonalność. Oprawy stropowe mogą być wykorzystane jako oświetlenie główne. W takim przypadku pamiętać trzeba o ich równomiernym rozmieszczeniu.
Najczęściej stropowe oprawy oświetleniowe stosuje się w łazienkach, kuchniach oraz salonach. W pomieszczeniach tych mogą służyć do oświetlenia konkretnych punktów. Przykładem może być lustro w łazience.
Schodowe oprawy oświetleniowe
Niejeden producent opraw oświetleniowych posiada w swojej ofercie oprawy schodowe. Służą przede wszystkim do podświetlenia ciągów komunikacyjnych. Mowa tu o korytarzach czy schodach. Montuje się je zarówno w domach, jak i pomieszczeniach usługowych. Stosowanie opraw schodowych znacznie zwiększa bezpieczeństwo w pomieszczeniach, w których takie oprawy się znajdują.
Co ciekawe, schodowe oprawy oświetleniowe mogą służyć także do podświetlenia ścian. Dzięki temu można choćby w salonie stworzyć wyjątkowy i nastrojowy klimat.
Meblowe oprawy oświetleniowe
Oprawy meblowe bardzo często stosowane są w kuchni. Służą do podświetlenia mebli kuchennych. Zwiększa to znacznie komfort przygotowywania potraw. Kuchnia staje się dzięki temu bardziej funkcjonalna. Wśród opraw meblowych najczęściej stosuje się listwy podświetlane lub oczka.
Oczywiście meblowe oprawy oświetleniowe stosowane są także w innych pomieszczeniach. Można je zastosować także w przypadku szaf i szafek w sypialni. Dzięki temu można z nich swobodnie korzystać bez konieczności włączania głównego oświetlenia. Ważne jest jednak odpowiednie rozłożenie takich opraw. W tym temacie doradzić może producent opraw oświetleniowych.